Festiwal Dwa Teatry

O festiwalu

„Wesele” zdobyło Grand Prix Festiwalu „Dwa Teatry – Sopot 2019”

„Wesele” zdobyło Grand Prix Festiwalu „Dwa Teatry – Sopot 2019”

Po obejrzeniu 28 konkursowych spektakli Jury: Wojciech Tomczyk (przewodniczący), Andrzej Haliński, Michał Kotański, Wojciech Nowak i Jacek Raginis-Królikiewicz uznało, że Grand Prix trafi do Wawrzyńca Kostrzewskiego za mistrzowską kreację dramatu Stanisława Wyspiańskiego „Wesele”. Nagroda ufundowana przez Prezesa Zarządu TVP decyzją Jury trafiła do reżysera inscenizacji, a także do Agnieszki Suchory za rolę Radczyni, Michała Czerneckiego za rolę Czepca, Tomasza Schuchardta za rolę Dziennikarza, do Adama Bajerskiego za zdjęcia i Jakuba Motylewskiego za montaż. 


Nagrodę za oryginalny współczesny polski tekst dramatyczny lub adaptację teatralną w Teatrze Telewizji, ufundowaną przez Telewizję Polską, otrzymał Jarosław Jakubowski za dramaty „Generał” i „Znaki”. Marek Bukowski odebrał nagrodę za reżyserię spektaklu „Dołęga-Mostowicz. Kiedy zamykam oczy” Marka Bukowskiego i Macieja Dancewicza. 

Za zdjęcia do spektakli: „Jednocześnie” i „Znaki” w reżyserii Artura Tyszkiewicza oraz do „Lata” Jana Englerta nagrodę otrzymał Piotr Wojtowicz. Wojciech Żogała został uhonorowany za scenografię do spektaklu „Dołęga-Mostowicz. Kiedy zamykam oczy”, a Katarzyna Adamczyk za kostiumy (przyznawaną po raz pierwszy) do spektaklu „Ekspedycja” w reżyserii Wojciecha Adamczyka. 

Nagrodę im. Janusza Hajduna za muzykę do spektaklu „Lato” otrzymał Piotr Moss, a nagroda za twórczą realizację telewizyjną spektaklu teatralnego trafiła do reżyserów Aleksandry Popławskiej i Marka Kality oraz do autora zdjęć Adama Sikory za „Generała” Jarosława Jakubowskiego. Za montaż spektaklu „Dołęga-Mostowicz. Kiedy zamykam oczy” doceniono Marka Króla.

Halina Łabonarska i Jan Englert laureatami Wielkiej Nagrody Festiwalu „Dwa Teatry – Sopot 2019”

Halina Łabonarska i Jan Englert laureatami Wielkiej Nagrody Festiwalu „Dwa Teatry – Sopot 2019”

HALINA ŁABONARSKA swoją przygodę z Teatrem Telewizji rozpoczęła prawie pięćdziesiąt lat temu i stworzyła w nim kilkanaście wspaniałych ról. Pracowała z najwybitniejszymi reżyserami, m.in. z Maciejem Prusem, Izabellą Cywińską, Kazimierzem Dejmkiem, Laco Adamikiem i Janem Englertem. Jest aktorką o bardzo bogatym dorobku, obdarzoną pięknym głosem i niezwykle silną osobowością. Za swoje kreacje otrzymała wiele nagród, m.in. Nagrodę im. Ireny Solskiej przyznaną przez polską sekcję Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyki Teatralnej (2015). 


Jest dwukrotną laureatką sopockiego Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry”: w 2005 r. otrzymała główną nagrodę żeńską za rolę Heleny w „Kluczu” w reż. W. Smarzowskiego, a w 2007 r. zdobyła nagrodę za rolę Żony w „Norymberdze” w reż. W. Krzystka (Grand Prix). W 2017 r. przyznano jej Złoty Medal „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis”. 

Z Teatrem Polskiego Radia współpracuje od końca lat 70. Wystąpiła w ponad 100 słuchowiskach. Znana jest także słuchaczom z mistrzowskiego czytania powieści i interpretacji poezji. Z jej talentu i głosu mieli szczęście korzystać wspaniali reżyserzy radiowi.

Jurorzy XIX Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej w kategorii spektakli telewizyjnych

Jurorzy XIX Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej w kategorii spektakli telewizyjnych

WOJCIECH TOMCZYK – dramatopisarz, scenarzysta, producent filmowy i telewizyjny. Absolwent Wydziału Wiedzy o Teatrze PWST w Warszawie (1983) oraz Studium Scenariuszowego PWSFTViT w Łodzi (1986). Autor wielu scenariuszy filmów fabularnych, dokumentalnych, seriali oraz sztuk teatralnych. W teatrze zadebiutował sztuką „Wampir”, za którą otrzymał Grand Prix III Festiwalu Dramaturgii Współczesnej w Zabrzu (2003) oraz wyróżnienie w X Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej (2004). Laureat m.in. Nagrody Specjalnej Prezesa Zarządu Telewizji Polskiej S.A. za twórczość scenariopisarską i dramaturgiczną (2006) oraz Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie teatru (2007). W 2018 r. przyznano mu Nagrodę Literacką Skrzydła Dedala. 


Na Festiwalu „Dwa Teatry” w 2007 r. zdobył Grand Prix za sztukę „Norymberga”, a w 2018 r. nagrodę za oryginalny polski tekst dramatyczny za „Marszałka”. W Teatrze Telewizji doczekały się realizacji: „Wampir”, „INKA – 1946”, „Dolina nicości” (wg powieści Bronisława Wildsteina), „Komedia romantyczna”, „Zaręczyny”, „Breakout”, „Marszałek”. Jest również autorem i producentem wykonawczym znanych seriali telewizyjnych, m.in.: „Zaginionej”, „Oficera”, „Oficerów”, „Trzeciego oficera”, „Chichotu losu” oraz „Sprawiedliwych”. Jego dramaty zagościły również w Teatrze Polskiego Radia jako słuchowiska, m.in.: „Norymberga” w reż. M. Englerta (2009), „Fragment większej całości” w reż. J. Zaorskiego (2010) oraz „Wampir” w reż. I. Gorzkowskiego (2015).

Plan projekcji spektakli Teatru Telewizji

„Inspekcja” z Grand Prix XVIII Festiwalu „Dwa Teatry – Sopot 2018”!

„Inspekcja” z Grand Prix XVIII Festiwalu „Dwa Teatry – Sopot 2018”!

Jury Festiwalu: Waldemar Krzystek (przewodniczący), Marek Chowaniec, Jacek Kopciński, Michał Kwieciński i Halina Łabonarska zdecydowało o przyznaniu nagrody ufundowanej przez Prezesa Zarządu TVP sześciorgu artystom spektaklu „Inspekcja”. Uhonorowani zostali: za oryginalny tekst dramatyczny Grzegorz Królikiewicz i Jacek Raginis-Królikiewicz, za reżyserię – Jacek Raginis-Królikiewicz, za rolę Zarubina Mariusz Ostrowski, za scenografię Marian Zawaliński, za zdjęcia Adam Bajerski i za muzykę Michał Lorenc.

Wielka Nagroda Festiwalu „Dwa Teatry” Sopot 2018

Wielka Nagroda Festiwalu „Dwa Teatry” Sopot 2018

BARBARA KRAFFTÓWNA w swoim dorobku aktorskim ma kilkadziesiąt ról w spektaklach Teatru Telewizji. Debiutowała w 1958 roku rolą Małgorzaty w „Nowym Don Kiszocie” A. Fredry u Maryny Broniewskiej. Brała udział w inscenizacjach ważnych dramatów polskich i obcych, współpracując przy tym z najwybitniejszymi reżyserami, m. in. z Konradem Swinarskim, Ewą Bonacką, Jerzym Gruzą, Zygmuntem Hübnerem i Januszem Majewskim. Wielką i wyjątkową kreację stworzyła w spektaklu Jerzego Gruzy „Wizyta starszej pani” Friedricha Dürrenmatta grając Klarę Zachanassian.

W sezonie 2017/18, po 20 latach przerwy, wróciła na scenę Teatru Telewizji rolą Markizy w wyreżyserowanej przez Roberta Glińskiego „Biesiadzie u hrabiny Kotłubaj” Witolda Gombrowicza.

W archiwum Polskiego Radia znajduje się ponad 350 nagrań słuchowisk, programów kabaretowych i piosenek wykonywanych przez Barbarę Krafftównę. Aktorka wystąpiła w słuchowisku Teatru Polskiego Radia już w roku 1950, intensywniej zaczęła współpracować z radiową sceną od połowy lat 50. Była m.in. gwiazdą radiowych wersji Kabaretu Starszych Panów.

Barbara Krafftówna jest artystką obdarzoną niezwykle silną osobowością , dysponuje ogromnym bogactwem i różnorodnością środków wyrazu.

Laureaci XVII Festiwalu „Dwa Teatry”

Laureaci XVII Festiwalu „Dwa Teatry”

Jury Festiwalu: Grażyna Barszczewska (Przewodnicząca), Tomasz Man, Włodek Pawlik, Maciej Pieprzyca, Janusz Wiśniewski zdecydowało o przyznaniu nagrody ufundowanej przez Prezesa Zarządu TVP sześciorgu artystom spektaklu „Posprzątane”. Uhonorowani zostali: za reżyserię – Agnieszka Lipiec-Wróblewska, za rolę Any Wiktoria Gorodeckaja, za rolę Matilde – Dominika Kluźniak, za rolę Virginii - Aleksandra Konieczna i za rolę Lane – Agata Kulesza.

Jury zdecydowało ponadto o przyznaniu nagród następującym twórcom: Wawrzyńcowi Kostrzewskiemu za reżyserię spektaklu „Listy z Rosji”, Janowi Holoubkowi za zdjęcia do spektaklu „Posprzątane”, Agnieszce Zawadowskiej i Krzysztofowi Benedekowi za scenografię do spektaklu „Posprzątane”, Janowi Englertowi za twórczą realizację telewizyjną spektaklu teatralnego „Śluby panieńskie” oraz Beacie Barciś za montaż spektaklu „Posprzątane”. Werdyktem Jury laureatem Nagrody im. Janusza Hajduna za muzykę oryginalną do spektaklu „Totus Tuus” (reż. Paweł Woldan) został Andrzej Krauze. TVP ufundowała ponadto nagrodę za oryginalny polski tekst dramatyczny „Narodziny Fryderyka Demuth”, którą otrzymał Maciej Wojtyszko.