Festiwal Dwa Teatry

O festiwalu

Grand Prix dla spektaklu „Król Edyp”, „Krawiec” z nagrodą specjalną

Grand Prix dla spektaklu „Król Edyp”, „Krawiec” z nagrodą specjalną

O nagrody „Dwóch Teatrów” rywalizowało 12 spektakli Teatru Telewizji, 19 słuchowisk Polskiego Radia oraz ich twórcy. Grand Prix dla najlepszego spektaklu telewizyjnego otrzymała klasyczna tragedia Sofoklesa „Król Edyp” w nowej wersji Jacka Raginisa-Królikiewicza. Wręczając nagrodę prezes Telewizji Polskiej S.A. Jacek Kurski podkreślił, że Teatr Telewizji to największy teatr i fenomen na skalę Polski i Europy. – Wielusettysięczna widownia nie miałaby szansy obejrzeć spektakli mieszkając gdzieś w małych miasteczkach czy na wsi. Dzięki tej komunii artystycznej z Teatrem Telewizji mamy dostęp do wysokiej, ambitnej kultury – mówił Kurski. Zapowiedział rozwój tego formatu w przyszłości. – To jest misja telewizji publicznej – dodał zauważając, że w tym roku Teatr Telewizji powrócił do klasyki, czego przykładem są spektakle na podstawie dzieł Sofoklesa, Szekspira, Słowackiego i Mrożka.

W nagrodzonym spektaklu szczególnie doceniono reżyserię, role Marka Nędzy (Edyp), Mariusza Jakusa (Kreon), Marcina Czarnika (Koryfeusz) oraz muzykę Antoniego Wojnara i zdjęcia Andrzeja Musiała. Reżyser nagrodzonego spektaklu, Jacek Raginis-Królikiewicz, mówiąc w imieniu swoich współpracowników podziękował dyrekcji Teatru Telewizji i producentom za zaufanie. – Ten spektakl to przede wszystkim okazja, żeby mogli zagrać genialni aktorzy – powiedział. Stwierdził, że Teatr Telewizji to wyjątkowe miejsce. – Oby ono trwało i miało się jak najlepiej – dodał.

Grand Prix dla najlepszego słuchowiska otrzymał „Edyp z Kolonos” Sofoklesa w reżyserii Mariusza Malca. Odbierając nagrodę reżyser słuchowiska Mariusz Malec powiedział, że „dwa i pół tysiąca lat mija, a Sofokles nadal wygrywa”. Przypomniał, że główną rolę w słuchowisku zagrał zmarły w maju br. Jerzy Trela. – Jak przystało na mistrza zszedł ze sceny Teatru Polskiego Radia „Edypem z Kolonos”. Tak odchodzą mistrzowie – powiedział reżyser.

Oglądaj „Króla Edypa” w TVP VOD

Magdalena Zawadzka i Andrzej Mastalerz laureatami Wielkiej Nagrody Festiwalu „Dwa Teatry – Zamość 2022”

Magdalena Zawadzka i Andrzej Mastalerz laureatami Wielkiej Nagrody Festiwalu „Dwa Teatry – Zamość 2022”

MAGDALENA ZAWADZKA – aktorka teatralna i filmowa, której ogromny talent, uroda, osobowość i temperament pozwalają kreować bohaterki odważne, intrygujące i zawsze wyraziste.


Jako nastolatka występowała w telewizyjnym Młodzieżowym Studiu Poetyckim. Zaraz po uzyskaniu dyplomu w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej (1966) zaangażowała się do Teatru Dramatycznego w Warszawie, w którym występowała do 1982 roku. Przez następne 10 lat była aktorką Teatru Polskiego w Warszawie, a od 1992 należy do zespołu Teatru Ateneum.
Jej debiutem była rola córki przewodniczącego MRN w filmie Jana Rybkowskiego „Spotkanie w bajce” (1962). Jeszcze podczas studiów zagrała w filmach: „Rozwodów nie będzie” Jerzego Stawińskiego (1966), „Pieczone gołąbki” Tadeusza Chmielewskiego (1966), „Mocne uderzenie” Jerzego Passendorfera (1966), a w „Sublokatorze” Krzysztofa Zanussiego (1966) wcieliła się, w specjalnie dla niej napisaną, rolę Małgosi. Sławę przyniosła jej rola Basi Wołodyjowskiej w filmie Jerzego Hoffmana „Pan Wołodyjowski” (1968). Otrzymała za nią Złote Grono, Złotą Maskę i tytuł Gwiazdy Filmowego Sezonu.

W swoim dorobku ma wiele ról w Teatrze Telewizji. Najważniejszą i najtrudniejszą była dla Magdaleny Zawadzkiej rola Lady Makbet w „Makbecie” (reżyseria Andrzej Wajda, 1969). Poza tym w Teatrze Telewizji wcielała się m.in. w Kasię w „Poskromieniu złośnicy” (1971) w reżyserii Zygmunta Hübnera, Ofelię w „Hamlecie” (1974) w reżyserii Gustawa Holoubka, Helenę we „Wszystko dobre co się dobrze kończy” (1974) w reżyserii Edwarda Dziewońskiego. Dużą sympatię widzów zdobyła jako Kasia w „Igraszkach z diabłem” (1979), partnerując niezapomnianemu Marianowi Kociniakowi. Wśród innych spektakli można wymienić: „Obronę Ksantypy” (1990), „Na dnie” (1994), „Dwa teatry” (1998) czy „Skiz” (2000). W 2019 roku oglądaliśmy Magdalenę Zawadzką w „Hamlecie”.

Magdalena Zawadzka wystąpiła także w licznych słuchowiskach Polskiego Radia.

Festiwal „Dwa Teatry” – po raz drugi w Zamościu

Festiwal „Dwa Teatry” – po raz drugi w Zamościu

O Grand Prix tegorocznego festiwalu ubiegać się będzie 12 spektakli Teatru Telewizji oraz 19 słuchowisk Polskiego Radia oraz ich twórcy. Telewizyjne i radiowe produkcje oceniać będą dwa zespoły jurorów. Wiemy już do kogo trafią w tym roku Wielkie Nagrody przyznawane wybitnym aktorom za całokształt ich pracy – w tym roku są to Magdalena Zawadzka oraz Andrzej Mastalerz


Rok 2022 ustanowiony został Rokiem Romantyzmu Polskiego. Festiwalowa publiczność będzie miała okazję obejrzeć „Balladynę” Juliusza Słowackiego w reż. Wojciecha Adamczyka (także w wersji z napisami w języku ukraińskim), która znalazła się wśród uczestniczących w konkursie spektakli Teatru TV, wysłuchać przygotowanego przez Program 2 PR „Krakusa” Cypriana Kamila Norwida (reż. Dariusz Błaszczyk).

Jurorzy festiwalu „Dwa Teatry – Zamość 2022”

Jurorzy festiwalu „Dwa Teatry – Zamość 2022”

W KONKURSIE SPEKTAKLI TEATRU TV 

Halina Łabonarska – aktorka 
Elżbieta Wrotnowska-Gmyz – teatrolog, dyrektor Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie 
Hadrian Filip Tabęcki – kompozytor, producent muzyczny 
Wojciech Tomczyk – dramaturg, scenarzysta 
Jerzy Zelnik – aktor, reżyser 

W KONKURSIE SŁUCHOWISK 
Magdalena Miecznicka – pisarka, publicystka 
Jarosław Gajewski – aktor, pedagog 
Krzysztof Herdzin – kompozytor, producent muzyczny 
Jacek Kopciński – krytyk teatralny 
Maciej Wojtyszko – reżyser, pisarz 

Laureatów tegorocznego festiwalu poznamy 13 czerwca, podczas gali na Rynku Wielkim w Zamościu.

Spektakle uczestniczące w XXI Festiwalu „Dwa Teatry – Zamość 2022”

Spektakle uczestniczące w XXI Festiwalu „Dwa Teatry – Zamość 2022”

1. Anna Burzyńska – AKOMPANIATOR, reż. Adam Sajnuk 


2. Iwan Wyrypajew – BADANIA ŚCIŚLE TAJNE. NEW CONSTRUCTIVE ETHICS, reż. Iwan Wyrypajew 

3. Juliusz Słowacki – BALLADYNA, reż. Wojciech Adamczyk 

4. Sławomir Mrożek – KRAWIEC, reż. Marek Bukowski 

5. Sofokles – KRÓL EDYP, reż. Jacek Raginis-Królikiewicz
 
6. Jarosław Iwaszkiewicz – LATO W NOHANT, reż. Kinga Dębska 

7. Tadeusz Różewicz – MATKA ODCHODZI, reż. Przemysław Stippa
 
8. Tomasz Trojanowski – MISJA LOLKA SKARPETCZAKA, reż. Anna Wieczur-Bluszcz
 
9. Janusz Głowacki – POLOWANIE NA KARALUCHY, reż. Michał Szcześniak
 
10. William Szekspir – ROMEO I JULIA, reż. Katarzyna Klimkiewicz
 
11. Tadeusz Różewicz – STARA KOBIETA WYSIADUJE, reż. Andrzej Barański
 
12. Anna Duda – STRYJEŃSKA. LET’S DANCE ZOFIA, reż. Mariusz Bonaszewski

Ogłoszono laureatów XX festiwalu „Dwa Teatry”

Ogłoszono laureatów XX festiwalu „Dwa Teatry”

Gala finałowa festiwalu odbyła się 20 września na Rynku Wielkim w Zamościu. O nagrody główne konkurowało 26 spektakli Teatru Telewizji oraz 48 słuchowisk Polskiego Radia. Grand Prix dla najlepszego spektaklu telewizyjnego otrzymało przedstawienie „Dzień gniewu” na podstawie sztuki Romana Brandstaettera w reż. Jacka Raginisa-Królikiewicza. Reżyser spektaklu po odebraniu nagrody podziękował współpracownikom za zaufanie i cierpliwość.

– Cały ten spektakl jest pokłonem dla tych, którzy zginęli, dla tych którzy próbowali uchronić ich przed Zagładą, dla Polaków. Jest też pewnym rozrachunkiem, wezwaniem do przemiany dla każdego z nas (...). Super, że ten teatr jest, bo naprawdę możemy dotykać bolesnych spraw, czasami obejrzeć fantastyczne rzeczy przy których możemy się śmiać do upadłego. Jestem wzruszony i czuję się naprawdę nobilitowany – powiedział Raginis-Królikiewicz.

Ewa Wiśniewska i Jerzy Zelnik laureatami Wielkiej Nagrody Festiwalu „Dwa Teatry – Zamość 2021”

Ewa Wiśniewska i Jerzy Zelnik laureatami Wielkiej Nagrody Festiwalu „Dwa Teatry – Zamość 2021”

EWA WIŚNIEWSKA – aktorka teatralna i filmowa, której ogromny talent, uroda, osobowość i temperament pozwalają kreować bohaterki odważne, intrygujące i zawsze wyraziste. W swoim bogatym dorobku ma 60 ról w Teatrze Telewizji, w którym debiutowała w 1964 roku rolą Doroty Podlodowskiej w spektaklu „Droga do Czarnolasu” w reżyserii J. Kulczyńskiego. Od tamtego czasu wystąpiła w ważnych realizacjach dramatów polskich i obcych, w repertuarze klasycznym i współczesnym, współpracując ze znanymi i cenionymi reżyserami. Grała m.in. u J. Antczaka, E. Dziewońskiego, A. Łapickiego, S. Wohla, J. Majewskiego, K. Zaleskiego, J. Jarockiego, J. Englerta. Za swoje kreacje otrzymała wiele nagród, m. in. nagrodę aktorską za rolę Pani Bouvier w spektaklu „Napis” i rolę Pani Z. w spektaklu „Boulevard Voltaire” A. Barta na XI Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry” w Sopocie (2011), za rolę Eugenii w spektaklu „Tango” S. Mrożka, nagrodzonym Grand Prix na XIII Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry” w Sopocie (2013), Nagrodę im. Ireny Solskiej przyznanej przez polską sekcję Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyki Teatralnej (2017). 


Z Polskim Radiem związana od połowy lat 60. Stworzyła wiele wybitnych kreacji w radiowym teatrze wyobraźni (niemal 300 nagrań archiwalnych). Zagrała Scarlett O’Harę w emitowanej w  latach 70. powieści „Przeminęło z wiatrem”, u boku Krzysztofa Chamca – Rhett Butler i Andrzeja Kopiczyńskiego – Ashley. Jest laureatką „Wielkiego Splendora” w 2016 roku, nagrody zespołu artystycznego Teatru Polskiego Radia. – Dużym wyzwaniem dla aktora jest interpretacja poezji w radiu. Nie można recytować tekstu, bo to prosta droga do zanudzenia słuchacza. To musi być kreacja z nerwem i temperaturą – powiedziała wtedy.

Jurorzy XX Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry – Zamość 2021”

Jurorzy XX Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry – Zamość 2021”

Słuchowiska Polskiego Radia oceniać będą: 


GRAŻYNA BARSZCZEWSKA – wybitna aktorka teatralna, filmowa, kabaretowa, znana z wielu niezapomnianych kreacji w Teatrze Polskiego Radia
JACEK KOPCIŃSKI – historyk literatury, krytyk teatralny, redaktor naczelny miesięcznika „Teatr”. J 
IGOR GORZKOWSKI – reżyser i dramaturg, współzałożyciel Studia Teatralnego Koło, zastępca dyrektora ds. artystycznych w Teatrze Ochoty w Warszawie
MICHAŁ JACASZEK – kompozytor, multiinstrumentalista, aranżer, jeden z najbardziej oryginalnych przedstawicieli polskiej muzyki elektronicznej i elektroakustycznej 
KRZYSZTOF SZUSTER – aktor, reżyser teatralny, dubbingowy, radiowy, producent i wydawca

Spektakle uczestniczące w konkursie festiwalu „Dwa Teatry – Zamość 2021”

Spektakle uczestniczące w konkursie festiwalu „Dwa Teatry – Zamość 2021”

SPEKTALE BIORĄCE UDZIAŁ W KONKURSIE

„Dwa Teatry” po raz pierwszy w Zamościu!

„Dwa Teatry” po raz pierwszy w Zamościu!

– Festiwal „Dwa Teatry” powraca po dwuletniej przerwie. Odbędzie się w Zamościu, gdzie czuje się esencję polskości. To tutaj od kilku wieków, teatr zakorzeniony jest w tradycji miasta. W Zamościu czuje się po polsku, myśli się po polsku i oddycha się po polsku. Bardzo się cieszę, że we wrześniu miasto na kilka dni stanie się stolicą teatru, gdzie twórcy, aktorzy oraz publiczność wrażliwa na kulturę wysoką, podsumują ostatnie dwa lata twórczości Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji. Bądźmy razem z TVP, bądźmy razem na festiwalu „Dwa Teatry – powiedział Jacek Kurski, prezes TVP.