Festiwal Dwa Teatry

Festiwal „Dwa Teatry” – po raz drugi w Zamościu

Zamość po raz drugi gościć będzie w tym roku Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry”. Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 10 – 13 czerwca.

O Grand Prix tegorocznego festiwalu ubiegać się będzie 12 spektakli Teatru Telewizji oraz 19 słuchowisk Polskiego Radia oraz ich twórcy. Telewizyjne i radiowe produkcje oceniać będą dwa zespoły jurorów. Wiemy już do kogo trafią w tym roku Wielkie Nagrody przyznawane wybitnym aktorom za całokształt ich pracy – w tym roku są to Magdalena Zawadzka oraz Andrzej Mastalerz


Rok 2022 ustanowiony został Rokiem Romantyzmu Polskiego. Festiwalowa publiczność będzie miała okazję obejrzeć „Balladynę” Juliusza Słowackiego w reż. Wojciecha Adamczyka (także w wersji z napisami w języku ukraińskim), która znalazła się wśród uczestniczących w konkursie spektakli Teatru TV, wysłuchać przygotowanego przez Program 2 PR „Krakusa” Cypriana Kamila Norwida (reż. Dariusz Błaszczyk).

W programie tegorocznego festiwalu znalazły się także pozakonkursowe pokazy dramatów Juliusza Słowackiego – „Beatryks Cenci” z Magdaleną Zawadzką, „Mazepy” w reż. Gustawa Holoubka oraz – na żywo – słuchowisko „Pan Tadeusz, czyli ostatni zajazd na Litwie” Adama Mickiewicza w reż. Waldemara Modestowicza. Zaplanowano także czytanie poetów romantyzmu. Wiersze Adama Mickiewicza i Cypriana Kamila Norwida zinterpretują Katarzyna Ucherska, Lidia Sadowa oraz Andrzej Mastalerz i Jarosław Gajewski. 


Podczas tegorocznych „Dwóch Teatrów” przygotowano także wieczór ukraiński. W sobotę, 11 czerwca, w Pawilonie pod Kurtyną – Muzeum Arsenał ukraińską poezję czytać będą Katarzyna Dąbrowska i Andrzej Mastalerz, a potem zaprezentowane zostaną słuchowiska „Na początku i na końcu czasów” Pavlo Arje w reż. Waldemara Modestowicza oraz „Samobójstwo samotności” Nedy Neżdany w rez. Jana Hussakowskiego. 

W programie tegorocznego festiwalu znalazły się także spotkania z aktorami, koncerty, wystawy oraz imprezy dla dzieci.

ZOBACZ CAŁY PROGRAM