Festiwal Dwa Teatry

Ewa Wiśniewska i Jerzy Zelnik laureatami Wielkiej Nagrody Festiwalu „Dwa Teatry – Zamość 2021”

Laureatami Wielkiej Nagrody Festiwalu „Dwa Teatry” Zamość 2021 przyznawanej za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Telewizji i Teatrze Polskiego Radia zostali Ewa Wiśniewska i Jerzy Zelnik.

EWA WIŚNIEWSKA – aktorka teatralna i filmowa, której ogromny talent, uroda, osobowość i temperament pozwalają kreować bohaterki odważne, intrygujące i zawsze wyraziste. W swoim bogatym dorobku ma 60 ról w Teatrze Telewizji, w którym debiutowała w 1964 roku rolą Doroty Podlodowskiej w spektaklu „Droga do Czarnolasu” w reżyserii J. Kulczyńskiego. Od tamtego czasu wystąpiła w ważnych realizacjach dramatów polskich i obcych, w repertuarze klasycznym i współczesnym, współpracując ze znanymi i cenionymi reżyserami. Grała m.in. u J. Antczaka, E. Dziewońskiego, A. Łapickiego, S. Wohla, J. Majewskiego, K. Zaleskiego, J. Jarockiego, J. Englerta. Za swoje kreacje otrzymała wiele nagród, m. in. nagrodę aktorską za rolę Pani Bouvier w spektaklu „Napis” i rolę Pani Z. w spektaklu „Boulevard Voltaire” A. Barta na XI Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry” w Sopocie (2011), za rolę Eugenii w spektaklu „Tango” S. Mrożka, nagrodzonym Grand Prix na XIII Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry” w Sopocie (2013), Nagrodę im. Ireny Solskiej przyznanej przez polską sekcję Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyki Teatralnej (2017). 


Z Polskim Radiem związana od połowy lat 60. Stworzyła wiele wybitnych kreacji w radiowym teatrze wyobraźni (niemal 300 nagrań archiwalnych). Zagrała Scarlett O’Harę w emitowanej w  latach 70. powieści „Przeminęło z wiatrem”, u boku Krzysztofa Chamca – Rhett Butler i Andrzeja Kopiczyńskiego – Ashley. Jest laureatką „Wielkiego Splendora” w 2016 roku, nagrody zespołu artystycznego Teatru Polskiego Radia. – Dużym wyzwaniem dla aktora jest interpretacja poezji w radiu. Nie można recytować tekstu, bo to prosta droga do zanudzenia słuchacza. To musi być kreacja z nerwem i temperaturą – powiedziała wtedy.

JERZY ZELNIK to aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, scenarzysta małych form teatralnych, reżyser teatralny i telewizyjny, obdarzony niezwykłą wrażliwością i urodą. Wraz z upływem czasu przestał wcielać się w postaci amantów i zaczął grać ciekawe role charakterystyczne. Od zawsze ogromnie sobie cenił pracę w teatrze. W 1969 roku rozpoczął współpracę z Teatrem Telewizji, rolą w przedstawieniu D. Michałowskiej opartym na dwóch poematach: „Legendzie o zmierzchu krainy Kasz. Lutni Kasira”. Na telewizyjnej scenie zagrał w wielu spektaklach, m.in. u J. Englerta, Z. Hübnera, K.Babickiego, L. Adamika. Za największe jego osiągnięcie uważana jest rola Męża w Nie-Boskiej komedii (1982) w reżyserii Zygmunta Hübnera. W 2019 roku zadebiutował jako reżyser w Teatrze Telewizji spektaklem „Cena”, będącym jego autorską adaptacją słynnej prozy Waldemara Łysiaka. Za swoją pracę artystyczną był wielokrotnie nagradzany, m.in. Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis” (2017). 


Z Polskim Radiem ten aktor i reżyser związany jest od przeszło 50 lat. Częściej można go było usłyszeć w repertuarze klasycznym, choć ról z repertuaru współczesnego także stopniowo przybywało. W archiwum Teatr Polskiego Radia znajduje się ponad 300 nagrań z udziałem Jerzego Zelnika – m. in. słuchowisk i audycji poetyckich.