Festiwal Dwa Teatry

Laureaci XVII Festiwalu „Dwa Teatry”

Spektakl Teatru TV „Posprzątane” w reż. Agnieszki Lipiec-Wróblewskiej otrzymał GRAND PRIX XVII Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry – Sopot 2017”. Honorowa nagroda publiczności została przyznana inscenizacji „Listy z Rosji” w reż. Wawrzyńca Kostrzewskiego. Ewę Dałkowską i Olgierda Łukaszewicza uhonorowano Wielką Nagrodą Festiwalu za wybitne kreacje aktorskie. 21 czerwca w Sopocie uroczystą Galą zakończyło się coroczne święto Teatru TV i Polskiego Radia.

Jury Festiwalu: Grażyna Barszczewska (Przewodnicząca), Tomasz Man, Włodek Pawlik, Maciej Pieprzyca, Janusz Wiśniewski zdecydowało o przyznaniu nagrody ufundowanej przez Prezesa Zarządu TVP sześciorgu artystom spektaklu „Posprzątane”. Uhonorowani zostali: za reżyserię – Agnieszka Lipiec-Wróblewska, za rolę Any Wiktoria Gorodeckaja, za rolę Matilde – Dominika Kluźniak, za rolę Virginii - Aleksandra Konieczna i za rolę Lane – Agata Kulesza.

Jury zdecydowało ponadto o przyznaniu nagród następującym twórcom: Wawrzyńcowi Kostrzewskiemu za reżyserię spektaklu „Listy z Rosji”, Janowi Holoubkowi za zdjęcia do spektaklu „Posprzątane”, Agnieszce Zawadowskiej i Krzysztofowi Benedekowi za scenografię do spektaklu „Posprzątane”, Janowi Englertowi za twórczą realizację telewizyjną spektaklu teatralnego „Śluby panieńskie” oraz Beacie Barciś za montaż spektaklu „Posprzątane”. Werdyktem Jury laureatem Nagrody im. Janusza Hajduna za muzykę oryginalną do spektaklu „Totus Tuus” (reż. Paweł Woldan) został Andrzej Krauze. TVP ufundowała ponadto nagrodę za oryginalny polski tekst dramatyczny „Narodziny Fryderyka Demuth”, którą otrzymał Maciej Wojtyszko.

Jury zdecydowało o przyznaniu nagrody aktorskiej za rolę kobiecą Joannie Szczepkowskiej za kreację Kobiety z Parasolką i Gołej Baby w spektaklu „Goła Baba” w reż. Joanny Szczepkowskiej. Za rolę Charlesa w spektaklu „Posprzątane” oraz za rolę Astolphe’a De Custine’a w spektaklu „Listy z Rosji” nagrodę aktorską otrzymał Piotr Adamczyk. Nagrodę Honorową im. Krzysztofa Zaleskiego za twórczość odrzucającą stereotypy i łatwe nowinki, umocowaną w pamięci i historii, dotyczącą problemów współczesności przyznano spektaklowi „Listy z Rosji”. Ponadto Jury Festiwalu „Dwa Teatry” uhonorowało wyróżnieniami aktorskimi: Ireneusza Czopa za rolę Kardynała Karola Wojtyły/Jana Pawła ll w spektaklu „Totus Tuus”, Dominikę Bednarczyk za rolę Jenny von Westphalen w spektaklu „Narodziny Fryderyka Demuth” oraz Agnieszkę Podsiadlik za rolę Lipskiej w spektaklu „Traktat o miłości”.

Widzów Festiwalu „Dwa Teatry” nie trzeba przekonywać, że Teatr Telewizji jest zjawiskiem unikatowym w skali światowej. To instytucja polskiej kultury i wyjątkowa marka telewizji publicznej – powiedział Maciej Stanecki, Członek Zarządu TVP podsumowując tegoroczny Festiwal.

Organizatorami festiwalu byli: Telewizja Polska. TVP S.A. oraz Polskie Radio S.A. Natomiast współorganizatorami: Samorząd Województwa Pomorskiego oraz Miasta Sopot, Gdynia, Gdańsk. Organizatorem wykonawczym i producentem Festiwalu jest Gdański Oddział Telewizji Polskiej. Partnerem Festiwalu jest Radio Gdańsk. Koproducentem jest Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny. Sponsorami Festiwalu są: Grupa Lotos – Sponsor Główny oraz Grupa Energa. Dyrektorem Festiwalu była Joanna Strzemieczna-Rozen. Dyrektorami artystyczno-programowymi Festiwalu: Ewa Millies-Lacroix ze strony Telewizji Polskiej i Janusz Kukuła z Polskiego Radia.