Festiwal Dwa Teatry

„Inspekcja” z Grand Prix XVIII Festiwalu „Dwa Teatry – Sopot 2018”!

Poznaliśmy laureatów zakończonego w poniedziałek XVIII Festiwalu „Dwa Teatry Sopot 2018”. Tytuł najlepszego spektaklu Teatru Telewizji Polskiej przypadł „Inspekcji” w reżyserii Jacka Raginisa-Królikiewicza. Wielką Nagrodą Festiwalu za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Polskiego Radia i Teatrze Telewizji Polskiej uhonorowano Barbarę Krafftównę i Franciszka Pieczkę, wybitne osobowości polskiej sceny i ekranu.

Jury Festiwalu: Waldemar Krzystek (przewodniczący), Marek Chowaniec, Jacek Kopciński, Michał Kwieciński i Halina Łabonarska zdecydowało o przyznaniu nagrody ufundowanej przez Prezesa Zarządu TVP sześciorgu artystom spektaklu „Inspekcja”. Uhonorowani zostali: za oryginalny tekst dramatyczny Grzegorz Królikiewicz i Jacek Raginis-Królikiewicz, za reżyserię – Jacek Raginis-Królikiewicz, za rolę Zarubina Mariusz Ostrowski, za scenografię Marian Zawaliński, za zdjęcia Adam Bajerski i za muzykę Michał Lorenc.

– Dla Telewizji Polskiej Festiwal „Dwa Teatry” to ważna okazja, by dokonać podsumowania naszej pracy i zaprezentować bogaty dorobek Teatru Telewizji z ostatniego roku. Byłoby to niemożliwe bez powołanej rok temu Agencji Kreacji Teatru Telewizji Polskiej. Decyzja ta pozwoliła na odrodzenie tej unikalnej instytucji i przyniosła liczne wartościowe realizacje, które z pewnością dołączą do historii telewizyjnego teatru. Chcę serdecznie podziękować i pogratulować artystom, realizatorom, ekipom produkcyjnym – wszystkim, którzy przez ostatni sezon stworzyli 25 konkursowych spektakli i tym samym decydowali o kształcie największej polskiej sceny teatralnej – powiedział Prezes TVP Jacek Kurski.

Jury zdecydowało ponadto o przyznaniu nagród następującym twórcom: Janowi Englertowi za reżyserię spektaklu „Spiskowcy” Josepha Conrada Korzeniowskiego, Wojciechowi Tomczykowi za oryginalny współczesny polski tekst dramatyczny „Marszałek”, Piotrowi Wojtowiczowi za zdjęcia do spektakli: „Spiskowcy” w reż. Jana Englerta oraz „Pan Jowialski” w reż. Artura Żmijewskiego, reżyserce Agnieszce Glińskiej i autorowi zdjęć Wojciechowi Staroniowi za twórczą realizację telewizyjną spektaklu teatralnego „Pożegnania” Stanisława Dygata. Nagrodę za scenografię do spektaklu „Pan Jowialski” otrzymał Arkadiusz Kośmider. Nagrodę im. Janusza Hajduna za muzykę oryginalną do spektaklu „Bóg Niżyński” w reż. Piotra Tomaszuka otrzymał Piotr Nazaruk. Za montaż spektakli: „Marszałek” w reż. Krzysztofa Langa oraz „Spiskowcy” w reż. Jana Englerta nagrodę otrzymała Milenia Fiedler.

Jury zdecydowało o przyznaniu nagrody aktorskiej za rolę kobiecą ex aequo: Marii Pakulnis za rolę Victorii w spektaklu „Victoria” w reż. Ewy Pytki i Agnieszce Warchulskiej za rolę Gerdy w spektaklu „Alibi” w reż. Łukasza Wylężałka. Za rolę Marszałka Józefa Piłsudskiego w spektaklu „Marszałek” w reż. Krzysztofa Langa oraz za rolę Necatora w spektaklu „Spiskowcy” w reż. Jana Englerta nagrodę aktorską otrzymał Mariusz Bonaszewski.

Nagrodę Honorową im. Krzysztofa Zaleskiego za twórczość odrzucającą stereotypy i łatwe nowinki, umocowaną w pamięci i historii, dotyczącą problemów współczesności otrzymał spektakl „Wujek.81.Czarna ballada” w reż. Roberta Talarczyka.

Ponadto Jury Festiwalu „Dwa Teatry” uhonorowało wyróżnieniami aktorskimi: Beatę Fudalej za rolę Maryny w spektaklu „Pożegnania” w reż. Agnieszki Glińskiej, Małgorzatę Kocik za rolę Marii w spektaklu „Żabusia” w reż. Anny Wieczur-Bluszcz, Wojciecha Solarza za rolę Autora w spektaklu „Okno na tamta stronę” w reż. Artura Hofmana.

Na tegorocznym Festiwalu „Dwa Teatry” zostały przyznane również nagrody: Honorowe Jury Młodzieżowego w kategorii spektakli Teatru Telewizji Polskiej dla „Emigrantów” Sławomira Mrożka w reżyserii Piotra Cyrwusa „za mistrzowskie otwarcie mrożkowskiej konserwy, wykorzystanie prostej formy i osiągnięcie złożonego efektu”. Nagrodę aktorską Prezesa ZASP oraz Zarządu Głównego ZASP Stowarzyszenia Polskich Artystów Teatru, Filmu, Radia i Telewizji przyznano ex aequo: Ewie Dałkowskiej za rolę Matki i Edycie Jungowskiej za rolę Łarisy w spektaklu Teatru Telewizji pt. „Lekcje miłości” Iriny Waśkowskiej w reżyserii Rafała Sabary. Nagroda Publiczności w kategorii spektakl Teatru Telewizji została przyznana „Rio” w reż. Redbada Klynstry-Komarnickiego, natomiast pozaregulaminowa Nagroda Stowarzyszenia Autorów ZAIKS - Janowi Marii Tomaszewskiemu, Doradcy Zarządu Telewizji Polskiej ds. teatru za jego głębokie zaangażowanie w powrót teatru na ekrany TVP z życzeniami dalszych sukcesów.

Galę w reżyserii Mariusza Malca i w realizacji Jacka Dybowskiego poprowadzili Małgorzata Kożuchowska i Grzegorz Kwiecień.

Dyrektorem Festiwalu jest Joanna Strzemieczna-Rozen, Dyrektor-Redaktor Naczelny Oddziału TVP S.A. w Gdańsku. Dyrektorami artystyczno-programowymi Festiwalu są: Ewa Millies-Lacroix, Dyrektor Agencji Kreacji Teatru Telewizji Polskiej i Janusz Kukuła, Dyrektor Teatru Polskiego Radia.

Organizatorami festiwalu są: Telewizja Polska S.A. oraz Polskie Radio S.A. Natomiast współorganizatorami: Samorząd Województwa Pomorskiego, Miasta Sopot, Gdynia, Gdańsk. Organizatorem wykonawczym i producentem Festiwalu jest Gdański Oddział Telewizji Polskiej. Sponsorami Festiwalu są: PKN Orlen, Grupa Energa oraz Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA. Partnerem Festiwalu jest Totalizator Sportowy, właściciel marki LOTTO.