Festiwal Dwa Teatry

Za nami pierwsze prezentacje spektakli i słuchowisk, przed nami – koncerty

Dzisiaj mija pierwszy dzień 22. Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej. Za nami pierwsza dawka pokazów spektakli telewizyjnych i słuchowisk radiowych.


Dziś zaprezentowane zostały: „Dialog o narodzeniu” (P. Kencki na podstawie tekstów staropolskich, reż. W. Kostrzewski), „Historyja o chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim” (Mikołaj z Wilkowiecka, reż. J. Gajewski, R. Klynstra-Komarnicki), „Kordian” (J. Słowacki, reż. Z. Lesień), „Ferdydurke” (W. Gombrowicz, reż. A. Moś-Kerger), „Rewolwer” (A. Fredro, reż. W. Adamczyk); a ze słuchowisk radiowych: „Obrazki litewskie” (Herkus Kunčius, reż. M. Brzezińska), „Niebo” (scen. i reż. I. Villqist), „Praski Rejtan” (P. Zaremba, reż. M. Zdunik), „Obudziłem się, a tu wojna” (D. Bator, K. Kopka, reż. K. Kopka), „Mindowe” (J. Słowacki, reż. J. Tumidajski).

O godzinie 18:00 rozpocznie się Uroczysta Gala Otwarcia Festiwalu „Dwa Teatry – Zamość 2023”, podczas której tradycyjnie zostaną wręczone Wielkie Nagrody przyznawane za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Telewizji i Teatrze Polskiego Radia. W tym roku otrzymują je Zofia Kucówna oraz Krzysztof Wakuliński.

Po całym dniu teatralnych wrażeń uczestnicy festiwalu wezmą udział w trzech niepowtarzalnych koncertach. W muzyczną podróż słuchaczy zabierze w piątek Karolina Lizer i jej Folk Orkiestra (z programem „ONYKS”), w sobotę Anna Sroka-Hryń (w programie „Najpiękniejsza”), a w niedzielę Dizzy Boyz Brass Band.

Karolina Lizer i jej Folk Orkiestra

Podczas koncertu usłyszymy utwory zainspirowane muzyką ludową – tzw. muzyką źródeł. Swoje inspiracje wokalistka czerpie z tradycji muzycznych obecnych na ziemiach polskich – regionalnych, a także zakorzenionych w kulturze romskiej, żydowskiej, greckiej, serbskiej. Wpływy słowiańskiego folkloru wybrzmiewają zarówno w warstwie wokalnej, jak i instrumentalnej.

Koncert będzie więc formą międzykulturowej muzycznej podróży. Jako cel obierzemy zgłębienie orientalnych brzmień, które w towarzystwie typowo polskich muzycznych akcentów okazują się zaskakująco bliskie. Zapraszamy do wspólnego zachwytu nad niepowtarzalnym kolorytem polskiej kultury i tradycji muzycznej, w całej jej różnorodności.

Wykonawcy:
Karolina Lizer – wokal
Zuzanna Lenkiewicz – II wokal (chórek)
Mateusz Wachowiak – kierownik muzyczny, akordeon
Oliwier Andruszczenko – klarnet, saksofon
Piotr Janiec – tuba
Kazimierz Nitkiewicz – trąbka, flugelhorn
Krzysztof Łochowicz – gitara, mandolina
Łukasz Biliński – perkusja 


Anna Sroka-Hryń

Płyta „Najpiękniejsza” Anny Sroki-Hryń, której premiera odbyła się 29 października 2022 roku, jest hołdem dla twórczości Agnieszki Osieckiej.

O Osieckiej mówi się, że miała zdolność poetyzowania rzeczywistości. Jej poezja była blisko każdego człowieka, bo to ludzie najbardziej ją inspirowali i to oni byli dla niej źródłem refleksji, które tak pięknie ubierała w słowa. „Najpiękniejsza” to trzynaście utworów wielkiej poetki w charyzmatycznych wykonaniach Anny Sroki-Hryń. To prezent dla widzów, fanów jej talentu wokalnego i aktorskiego. Siłę sprawczą wydania tej płyty stanowiła intencja, by te wyjątkowe teksty i dźwięki zostały z odbiorcami na dłużej.

Na koncerty Anny Sroki-Hryń przychodzą widzowie w każdym wieku. To dowód, że jej repertuar i wykonania są uniwersalne, a harmonia poezji Osieckiej zestawiona z wrażliwością sceniczną artystki łączy pokolenia. Głębia interpretacji i nowatorskie aranżacje Jakuba Lubowicza, Anety Figiel i Marcina Murawskiego nadają tym utworom idealne brzmienia.

Wykonawcy:
Anna Sroka-Hryń – wokal
Piotr Wrombel – fortepian
Łukasz Belcyr – gitara
Dawid Lubowicz – skrzypce
Marcin Murawski – gitara basowa
Jakub Szydło – perkusja
Małgorzata Majerska – wokal (chórki)
Michał Juraszek – chórki (chórki)
Jan Kluszewski – realizacja dźwięku 


Dizzy Boyz Brass Band

Co łączy największe światowe przeboje, które porywają do tańca? W każdym ważną rolę odgrywają instrumenty dęte: saksofony, puzon, tuba i trąbki, wraz ze spajającą ich brzmienie perkusją. Taki zestaw instrumentów wywodzi się z tradycji nowoorleańskich brass bandów i jest gotową receptą na niepowtarzalne, energetyczne brzmienie.

Właśnie taka idea przyświecała Jakubowi Domańskiemu, założycielowi Dizzy Boyz Brass Band. W 2013 roku stworzył zespół występujący w typowym nowoorleańskim składzie brass bandu i wykonujący covery największych przebojów muzyki rozrywkowej, filmowej i jazzowej. W repertuarze Dizzy Boyz Brass Band znajdziemy najbardziej znane hity takich artystów, jak Pharrell Williams, Bruno Mars czy Justin Timberlake. Zespół ma na swoim koncie występy na wielu festiwalach muzycznych w Polsce i Europie, m.in. podczas „International Trumpet Guild”, „Net Fest”, „Animator”, „Made in Chicago”, „Enter Enea Music Festival”, a także na Głogowskich Spotkaniach Jazzowych oraz „Musikprom Brass Festival”.

Podczas koncertu usłyszymy utwory pochodzące z drugiej płyty zespołu.

Wykonawcy:
Jakub Domański – trąbka
Kacper Grzanka – trąbka
Maciej Sokołowski – saksofon altowy
Wojciech Braszak – saksofon barytonowy
Maciej Łakomy – puzon
Zbigniew Wilk – suzafon
Maksymilian Mińczykowski – perkusja