Festiwal Dwa Teatry

Ogłoszono laureatów XX festiwalu „Dwa Teatry”

Spektakl Teatru Telewizji pt. „Dzień gniewu” w reż. Jacka Raginisa-Królikiewicza oraz słuchowisko „Wyszedł z domu” w reż. Szymona Kuśmidera zdobyły Grand Prix XX Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry 2021”.

Gala finałowa festiwalu odbyła się 20 września na Rynku Wielkim w Zamościu. O nagrody główne konkurowało 26 spektakli Teatru Telewizji oraz 48 słuchowisk Polskiego Radia. Grand Prix dla najlepszego spektaklu telewizyjnego otrzymało przedstawienie „Dzień gniewu” na podstawie sztuki Romana Brandstaettera w reż. Jacka Raginisa-Królikiewicza. Reżyser spektaklu po odebraniu nagrody podziękował współpracownikom za zaufanie i cierpliwość.

– Cały ten spektakl jest pokłonem dla tych, którzy zginęli, dla tych którzy próbowali uchronić ich przed Zagładą, dla Polaków. Jest też pewnym rozrachunkiem, wezwaniem do przemiany dla każdego z nas (...). Super, że ten teatr jest, bo naprawdę możemy dotykać bolesnych spraw, czasami obejrzeć fantastyczne rzeczy przy których możemy się śmiać do upadłego. Jestem wzruszony i czuję się naprawdę nobilitowany – powiedział Raginis-Królikiewicz.

Oprócz Grand Prix w ramach festiwalu przyznano też nagrody w kilkunastu innych kategoriach.

Nagrodę za najlepszą reżyserię spektaklu teatralnego „Inny świat” otrzymał Igor Gorzkowski.

Operator Piotr Wojtowicz został uhonorowany za zdjęcia w spektaklu telewizji „W małym dworku” w reż. Jana Englerta.

Nagroda za najlepszą rolę żeńską w spektaklu telewizyjnym przypadła Ewie Dałkowskiej za role Matki Pierwszej Matki Drugiej i Babiny w spektaklu „Badyle” w reż. Andrzeja Barańskiego oraz Monice Buchowiec za rolę Marii Juszkiewiczowej w spektaklu „Ni z tego, ni z owego” w reż. Macieja Wojtyszki.

Nagrodę za najlepszą rolę męską w spektaklu telewizyjnym otrzymali ex equo Jan Englert za rolę ojca w spektaklu „W małym dworku” i Andrzej Mastalerz za rolę Dimki w „Innym świecie”.

XX Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry 2021” trwał w Zamościu od 17 września. Festiwalowi towarzyszyły spotkania z twórcami, aktorami, przedstawicielami świata kultury.

Publiczność festiwalu wysłuchała również fragmentów dzieł wybitnych polskich pisarzy: Stanisława Lema, Tadeusza Różewicza, Cypriana Kamila Norwida oraz Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.

Wielką Nagrodę Festiwalu „Dwa Teatry” przyznawaną za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Telewizji i Teatrze Polskiego Radia odebrali w tym roku Ewa Wiśniewska oraz Jerzy Zelnik.