Festiwal Dwa Teatry

Wydarzenia specjalne na Festiwalu „Dwa Teatry – Sopot 2024”

Tegoroczna edycja festiwalu to nie tylko pokazy telewizyjnych spektakli czy spotkania z artystami. Organizatorzy przygotowali także specjalne wydarzenia, wśród których znajdzie się koncert wybitnej aktorki.

Recital Stanisławy Celińskiej

„Uwierz” – 55 lat pracy artystycznej

Najnowszy recital Stanisławy Celińskiej pt. „Uwierz” to podsumowanie całego jej życia – prywatnego i zawodowego. Cyfry, które towarzyszą koncertowi, są bardzo wymowne, gdyż oznaczają: 77 lat życia, 55 lat pracy twórczej i 40 lat współpracy z kompozytorem Tomaszem Bajerskim. Pierwsza wspólna premiera obojga artystów odbyła się w 1984 r. w dniu pogrzebu księdza Jerzego Popiełuszki. Była to „Księga Hioba” w tłumaczeniu Czesława Miłosza.

Recital będzie kolorowy, tak jak kolorowe jest życie, a życie Stanisławy Celińskiej było i jest barwne. W zawodzie aktorskim stosowała „płodozmian”, czyli zamiennie grała role dramatyczne i komediowe. Tak będzie i tym razem. Połączone z muzyką anegdoty i refleksje zbudują portret artystki niepokornej i odważnej, zachwycającej swoim talentem. Wszystkie teksty do piosenek są jej autorstwa, a obok nich pojawią się ukochane przez nią wiersze Leopolda Staffa.

Zapraszamy do wspólnego świętowania 55-lecia pracy artystycznej wybitnej aktorki i wokalistki!

WYSTĘPUJĄ: Stanisława Celińska, Tomasz Bajerski (muzyka)

Liczba miejsc na widowni jest ograniczona.

Recital Magdaleny Smalary

„Kobieta do zjedzenia”


Magdalena Smalara w recitalu ,,Kobieta do zjedzenia" opowie o jednej z największych namiętności ludzkości, czyli o jedzeniu. Usłyszymy piosenki napisane specjalnie do tego spektaklu oraz szlagiery w nowych aranżacjach.

Nie wszyscy ludzie zastanawiają się nad tym, co jedzą. Niektórym jest to zupełnie obojętne. Warto wiedzieć, że o posiłkach pisali najwięksi artyści, nadając im rangę niemal metafizyczną; dość wspomnieć Proustowskie magdalenki. Dziś, kiedy co druga osoba to wybitny smakosz z wiedzą szefa kuchni restauracji z gwiazdką Michelin, jedzenie znowu stało się tematem numer jeden.

Będzie zabawnie i lirycznie. Będzie o smakach, o apetytach, o filozofii jedzenia, o proteinach, białkach, skrobiach i o dietach. Aktorka temat zna od podszewki, mając za sobą m.in. terapię odchudzającą u hipnotyzera.

WYSTĘPUJĄ: Magda Smalara

ZESPÓŁ MUZYCZNY: Urszula Borkowska – fortepian i aranżacje, Wojciech Gumiński – gitara basowa, syntezator