Festiwal Dwa Teatry

Festiwal „Dwa Teatry” wraca do Sopotu

W środę, 27 marca w Międzynarodowy Dzień Teatru – Telewizja Polska i Polskie Radio podpisały z władzami Sopotu list intencyjny, dotyczący współpracy przy organizacji XXIII Festiwalu Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry”. Festiwal, po trzech latach wraca do Sopotu, gdzie w 2001 roku po raz pierwszy uhonorowano twórców spektakli i słuchowisk. Wydarzenie odbędzie w dniach 22-24 czerwca.

List intencyjny podpisali: pełniąca funkcję prezydenta Miasta Sopotu Magdalena Czarzyńska-Jachim; Tomasz Sygut, Dyrektor Generalny Telewizji Polskiej S.A. w likwidacji oraz Paweł Majcher, Redaktor Naczelny Polskiego Radia S.A. w likwidacji.

„Po przyjściu do Telewizji Polskiej zrobiliśmy katalog spraw, które trzeba w pierwszej kolejności zrobić. Powrót Festiwalu „Dwa Teatry” do Sopotu był w pierwszej dziesiątce spraw, które powinny się wydarzyć. Sopot to dom festiwalu „Dwa Teatry”, tegoroczny festiwal jest symboliczny, bo jest powrotem natomiast kolejny, który jestem przekonany, że też odbędzie się w Sopocie, będzie zwieńczeniem pięknego sezonu. Teatr Telewizji dla Telewizji Polskiej jest niezmiernie ważny, ponieważ jeśli chcemy uzasadnić, że media publiczne w Polsce są potrzebne, że obywatele powinni płacić na ich utrzymanie to musimy odróżniać się od oferty stacji komercyjnych, a tego w ostatnim czasie nie było. Teatr Telewizji będzie największą sceną teatralną w Polsce, ze świetnym repertuarem, znakomitymi aktorami i reżyserami” – powiedział Tomasz Sygut, Dyrektor Generalny Telewizji Polskiej w likwidacji.

Festiwal „Dwa Teatry” to wielkie święto telewizyjnej i radiowej twórczości teatralnej. Festiwal to konkurs słuchowisk i spektakli telewizyjnych, które miały swoją premierę w roku poprzedzającym daną edycję wydarzenia. Festiwal jest okazją do zaprezentowania dorobku i docenienia twórców najlepszych spektakli i słuchowisk. W ramach festiwalu odbywają się również spotkania z artystami i wydarzenia towarzyszące, m.in. wystawy oraz warsztaty skierowane. Festiwal, po trzech edycjach zrealizowanych w Zamościu, wraca do Sopotu, gdzie odbywał się od 2001 do 2019 roku.


XXIII Festiwal Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry” odbędzie się w dniach 22-24 czerwca.

US