Festiwal Dwa Teatry

„Wesele” zdobyło Grand Prix Festiwalu „Dwa Teatry – Sopot 2019”

„Wesele” Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Wawrzyńca Kostrzewskiego zostało uhonorowane Grand Prix dla najlepszego spektaklu na XIX Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry – Sopot 2019”. Wielką Nagrodę Festiwalu za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Polskiego Radia i Teatrze Telewizji Polskiej przyznano Halinie Łabonarskiej i Janowi Englertowi w uznaniu za mistrzowskie kreacje na polskiej scenie radiowej i telewizyjnej.

Po obejrzeniu 28 konkursowych spektakli Jury: Wojciech Tomczyk (przewodniczący), Andrzej Haliński, Michał Kotański, Wojciech Nowak i Jacek Raginis-Królikiewicz uznało, że Grand Prix trafi do Wawrzyńca Kostrzewskiego za mistrzowską kreację dramatu Stanisława Wyspiańskiego „Wesele”. Nagroda ufundowana przez Prezesa Zarządu TVP decyzją Jury trafiła do reżysera inscenizacji, a także do Agnieszki Suchory za rolę Radczyni, Michała Czerneckiego za rolę Czepca, Tomasza Schuchardta za rolę Dziennikarza, do Adama Bajerskiego za zdjęcia i Jakuba Motylewskiego za montaż. 


Nagrodę za oryginalny współczesny polski tekst dramatyczny lub adaptację teatralną w Teatrze Telewizji, ufundowaną przez Telewizję Polską, otrzymał Jarosław Jakubowski za dramaty „Generał” i „Znaki”. Marek Bukowski odebrał nagrodę za reżyserię spektaklu „Dołęga-Mostowicz. Kiedy zamykam oczy” Marka Bukowskiego i Macieja Dancewicza. 

Za zdjęcia do spektakli: „Jednocześnie” i „Znaki” w reżyserii Artura Tyszkiewicza oraz do „Lata” Jana Englerta nagrodę otrzymał Piotr Wojtowicz. Wojciech Żogała został uhonorowany za scenografię do spektaklu „Dołęga-Mostowicz. Kiedy zamykam oczy”, a Katarzyna Adamczyk za kostiumy (przyznawaną po raz pierwszy) do spektaklu „Ekspedycja” w reżyserii Wojciecha Adamczyka. 

Nagrodę im. Janusza Hajduna za muzykę do spektaklu „Lato” otrzymał Piotr Moss, a nagroda za twórczą realizację telewizyjną spektaklu teatralnego trafiła do reżyserów Aleksandry Popławskiej i Marka Kality oraz do autora zdjęć Adama Sikory za „Generała” Jarosława Jakubowskiego. Za montaż spektaklu „Dołęga-Mostowicz. Kiedy zamykam oczy” doceniono Marka Króla.

Dominika Kluźniak za role: Mai w „Lecie” oraz Gospodyni w „Weselu” w reżyserii Wawrzyńca Kostrzewskiego oraz Marta Ścisłowicz za rolę Alicji w spektaklu „Znaki” w reżyserii Artura Tyszkiewicza zostały uhonorowane ex aequo nagrodą aktorską za rolę kobiecą. Nagrodę aktorską za rolę męską ex aequo przyznano Grzegorzowi Małeckiemu za role: Goldersa w spektaklu „Lato” i Gospodarza w „Weselu”, Wysłannika w spektaklu „Znaki” oraz Przemysławowi Stippie za role: w monodramie „Jednocześnie” w reżyserii Artura Tyszkiewicza, Widma w „Weselu” i Jana w „Znakach”. 


Nagrodę Honorową im. Krzysztofa Zaleskiego za twórczość odrzucającą stereotypy i łatwe nowinki, umocowaną w pamięci i historii, dotyczącą problemów współczesności otrzymał spektakl „Matki” w reżyserii Pawła Passiniego. Nagroda za debiut autorski w Teatrze Telewizji trafiła do Piotra Derewendy i Jakuba Pączka za dramat „Reytan. Druga strona drzwi”. 

Trzy honorowe wyróżnienia aktorskie otrzymali: Paulina Gałązka za rolę Aszantki w spektaklu „Aszantka” w reżyserii Jarosława Tumidajskiego, Lidia Sadowa za rolę Zofii Soboty w spektaklu „Człowiek, który zatrzymał Rosję” w reżyserii Tomasza Drozdowicza oraz Marcin Franc za rolę Torupa w spektaklu „Lato”. Ponadto Jury wraz z Dyrektorem Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego przyznało pozaregulaminową nagrodę dla inscenizacji „Pchły Szachrajki” w reżyserii Anny Seniuk z Teatru Narodowego w Warszawie, zwracając szczególną uwagę na potrzebę spektakli dla dzieci i młodzieży w Telewizji Polskiej.

Jury młodzieżowe Teatru Telewizji Polskiej, w którym zasiedli: Sandra Wróbel, Antoni Majewski, tegoroczni maturzyści i Konrad Graczyk, student historii Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, po obejrzeniu spektakli konkursowych przyznało nagrodę dla spektaklu Teatru Telewizji „Cena” Waldemara Łysiaka w adaptacji i reżyserii Jerzego Zelnika za poważne i odważne podejście do tematu wyboru mniejszego zła podczas ekstremalnego okresu II wojny światowej. 


Nagrodę specjalną Związku Artystów Scen Polskich, przyznaną po raz drugi w historii Festiwalu, otrzymała Ewa Wiśniewska za rolę Pani Pouchard w spektaklu „Lato” i za rolę Nelly Sarzyńskiej w „Paradiso”. 

Statuetkę 100-lecia ZASP-u – Nagrodę Prezesa Pawła Królikowskiego otrzymał za wkład i zaangażowanie w przywrócenie świetności Teatru Telewizji Jan Maria Tomaszewski, doradca Zarządu do spraw Teatru Telewizji Polskiej. 

Publiczność XIX Festiwalu „Dwa Teatry – Sopot 2019” swoją nagrodę przyznała spektaklowi „Paradiso” Andrzeja Strzeleckiego. 

Dyrektorem XIX Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry – Sopot 2019” jest Joanna Strzemieczna-Rozen, Dyrektor-Redaktor Naczelna Oddziału TVP3 Gdańsk. Dyrektorami artystyczno-programowymi Festiwalu „Dwa Teatry” są: Ewa Millies-Lacroix ze strony Telewizji Polskiej oraz Janusz Kukuła i Małgorzata Małaszko-Stasiewicz z Polskiego Radia. 

Partnerzy Festiwalu: Totalizator Sportowy, właściciel marki Lotto, Radio Gdańsk, Gdyńskie Centrum Kultury. Sponsorzy Festiwalu: Grupa Lotos S.A. i Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna. Patronat nad Festiwalem objął Wicepremier Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, prof. Piotr Gliński oraz Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji.