Festiwal Dwa Teatry

Apollo z Bellac


Jean Giraudoux
APOLLO Z BELLAC

Reżyseria: Anna Wieczur
Realizacja telewizyjna: Marek Bik
Scenografia i kostiumy: Katarzyna Adamczyk
Muzyka: Ignacy Zalewski
Czas: 63’
Premiera TVP1 24.10.2022

Obsada: Monika Pikuła (Agnieszka), Przemysław Stippa (Pan de Bellac), Jarosław Gajewski (Dyrektor), Anna Sroka-Hryń (Teresa), Natalia Stachyra (Panna Chevredent), Sławomir Orzechowski (Woźny), Robert Majewski (Sekretarz generalny), Henryk Niebudek (Pan de Lepedura), Piotr Kamiński (Pan Rasemutte), Paweł Kamiński (Pan Schultze).

„Apollo z Bellac“ to jednoaktowa, komediowa sztuka Jeana Giraudoux należąca do klasyki światowej literatury. Dramat ten opowiada historię Agnieszki, która w Urzędzie Patentowym Wynalazków spotyka tajemniczego nieznajomego. Po krótkiej rozmowie mężczyzna zdradza jej sposób na zdobycie powodzenia u mężczyzn. Agnieszka stosuje tę metodę wobec całego otoczenia, co sprawia, że świat wokół niej nabiera blasku. Sztuka ta opowiada o potrzebie piękna i miłości, a w najnowszej jej realizacji akcent położony jest na uniwersalność i aktualność tego tematu.

Sztuka została wystawiona w 1958 roku, a jego inscenizacja z 1961 roku była pierwszym zarejestrowanym i zachowanym przedstawieniem Teatru Telewizji. Jego powtórzenie w formie „spektaklu na żywo” uświetniło obchody siedemdziesięciolecia Teatru Telewizji, który istnieje od zarania istnienia Telewizji Polskiej.

– Porusza mnie założenie, że każdy z nas kryje w sobie jakąś tajemnicę, która w sposób bezpośredni łączy nas z samym pięknem i każdy, w skrytości ducha, wierzy, że jest piękny i tego potwierdzenia wypatruje z utęsknieniem w oczach innych. Kiedy to się zdarzy, zauważalny jest tego wpływ na zachowania ludzi, ich wzajemne relacje i ich relacje wobec świata. Ludzie „nakręceni zostają na radość życia” – powiedziała Anna Wieczur cytując autora sztuki.

ANNA WIECZUR – reżyserka teatralna, filmowa, operowa i radiowa, scenarzystka. Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie (filia we Wrocławiu) oraz Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy. Od 1999 do 2007 roku związana z Teatrem im. H. Modrzejewskiej w Legnicy. Jako reżyserka teatralna debiutowała w roku 2001 w Teatrze Małych Form w Londynie. Współpracowała m.in. z Operą Bałtycką w Gdańsku oraz Teatrem Dramatycznym w Warszawie.

W 2016 roku wyreżyserowała dramat A. Wakulik „Krzywy domek” w ramach projektu Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych „Teatroteka”. Za pracę w Teatrze Telewizji wielokrotnie nagradzana na Festiwalu „Dwa Teatry”, m.in. nagrodą za reżyserię „Mizantropa” Moliera. W Teatrze Telewizji wyreżyserowała także „Żabusię” G. Zapolskiej (2018) i „List z tamtego świata” K. Makuszyńskiego (2019).