Festiwal Dwa Teatry

Ballady i romanse


Adam Mickiewicz
BALLADY I ROMANSE

Adaptacja i reżyseria: Piotr Tomaszuk
Realizacja telewizyjna: Józef Kowalewski
Scenografia i kostiumy: Mateusz Kasprzak
Muzyka: Adrian Jakuć-Łukaszewicz, Piotr Tomaszuk, Magdalena Dąbrowska
Montaż: Michał Patecki
Czas: 67’
Premiera teatralna: 22.07.2022, Teatr Wierszalin, Supraśl
Premiera TVP Kultura 06.12.2022

Obsada: Magdalena Dąbrowska, Monika Kwiatkowska, Katarzyna Wolak-Gąsowska, Rafał Gąsowski, Dariusz Matys, Mateusz Stasiulewicz, Grzegorz Zaręba, Adrian Jakuć-Łukaszewicz, Piotr Tomaszuk.

Mickiewiczowskie „Ballady i romanse” w reżyserii Piotra Tomaszuka opowiedziane zostały przez pryzmat muzyczności utworów oraz obrazów młodości, które pojawiają się w twórczości poetyckiej samego Adama Mickiewicza. Przedstawienie prezentowane jest ze sceny Teatru Wierszalin w Supraślu. Ballady są śpiewane, co jest zabiegiem podkreślającym zamiłowanie do muzyki samego Mickiewicza, który grał na gitarze, fortepianie i pięknie śpiewał. Spektakl prezentowany jest z muzyką na żywo a romantyczne brzmienia usłyszymy też w dźwiękach akordeonu czy liry korbowej.

„Odwołując się do kantorowskich „klisz pamięci” chciałem przybliżyć obrazy, którymi z pewnością wyobraźnia Mickiewicza była nasączona i które do dziś można wyczytać z jego utworów” – Piotr Tomaszuk.

PIOTR TOMASZUK – reżyser teatralny i telewizyjny, dramaturg, scenarzysta, wraz z Tadeuszem Słobodziankiem współzałożyciel Towarzystwa Wierszalin Teatr, a obecnie dyrektor naczelny i artystyczny Teatru Wierszalin w Supraślu. Piotr Tomaszuk jest absolwentem wydziału Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej w Warszawie oraz reżyserii Teatru Lalek na Wydziale Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej w Białymstoku. Laureat wielu prestiżowych nagród m.in Nagrody im. Konrada Swinarskiego (1993), Nagrody im. Leona Schillera (1995), nagrody Krytyków Polskiego Ośrodka ITI oraz Srebrnym Medalem Gloria Artis (2006). Kierowany przez niego Teatr Wierszalin trzykrotnie zdobywał prestiżową nagrodę Fringe First na Festiwalu w Edynburgu (za „Turlajgroszka” w 1993 roku, „Merlina” w 1994 roku, i za „Medyka Felixa” w 1997 roku).

Z Teatrem Telewizji współpracuje od roku 1990. Wyreżyserował m.in. „Polowanie na lisa” S. Mrożka (1990), „Olbrzyma” P. Dorina (1995) i „Żywot Józefa” M. Reja (2005). Rejestracji telewizyjnych doczekały się także autorskie spektakle Teatru Wierszalin „Turlajgroszek” (1992), „Klątwa” S. Wyspiańskiego (1995), „O medyku Feliksie” (1996), „Prawiek i inne czasy” O. Tokarczuk (1998) „Historyja o chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim” Mikołaja z Wilkowiecka (2016), „Bóg Niżyński” według dzienników W. Niżyńskiego (2018), czy „Dziady” A. Mickiewicza (2020), przedstawienie nagrodzone Złotym Ryngrafem na I. Festiwalu Kultury Narodowej „Pamięć i Tożsamość”.