Festiwal Dwa Teatry

Ferdydurke


Witold Gombrowicz
FERDYDURKE

Adaptacja i reżyseria: Alina Moś-Kerger
Dramaturgia: Anna Kulpa
Realizacja telewizyjna: Marek Bik
Scenografia i kostiumy: Natalia Kołodziej
Ruch sceniczny: Katarzyna Kostrzewa
Muzyka: Łukasz Matuszyk
Montaż: Szymon Sabarański

Czas: 68’
Premiera TVP Kultura 11.10.2022

Obsada: Agnieszka Grębosz (Młodziakowa, Walek, Wałkiewicz), Joanna Zagórska (Zuta, Zosia) Natalia Samojlik (Gałkiewicz, Ciocia Hurlecka), Przemysław Bosek (Syfon), Adam Majewski (Profesor Piórkowski, Kopyrda, Zygmunt) Mateusz Michnikowski (Pimko, Wuj Kocio) Mateusz Paluch (Józio), Michał Węgrzyński (Miętus).

Premiera teatralna: 20.10.2018, Teatr Powszechny im. Jana Kochanowskiego, Radom

„Ferdydurke” Witolda Gombrowicza w reżyserii Aliny Moś-Kerger to przeniesienie docenionego i nagradzanego spektaklu Teatru Powszechnego w Radomiu. Przedstawienie inaugurowało XIII Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski.

Inscenizacja, zrealizowana na kameralnej scenie, przypominającej arenę, przy niemal nieobecnej scenografii, opowiada o młodych ludziach i próbie wtłoczenia ich w utarte schematy. „Jak postrzegamy siebie?” i „Jak nas widzą inni?” – to tylko niektóre z pytań postawionych przez twórców.

„To nie może być przypadek, że wyreżyserowałam „Ferdydurke” właśnie w wieku lat 33, czyli dokładnie w tym wieku, w którym Witold Gombrowicz napisał swoją pierwszą powieść. Pokrewieństwo myśli i spostrzeżeń zaskakuje mnie czasem, ale pozwala wierzyć, że to dobrze, że ja, że on i że właśnie teraz. Parafrazując słowa Gombrowicza: przekleństwem ludzkości jest, iż każdy musi być odczuty i oceniony przez każdego. To samo jest przekleństwem teatru” – Alina Moś-Kerger.

ALINA MOŚ-KERGER – reżyserka i dramaturżka, absolwentka Wydziału Radia i Telewizji na Uniwersytecie Śląskim i Studium Stosunków Międzykulturowych na Uniwersytecie Warszawskim. Współpracowała z Teatrem im. H. Modrzejewskiej w Legnicy, Teatrem im. J. Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim, Teatrem Miejskim w Gdyni, Teatrem Powszechnym w Radomiu, Bałtyckim Teatrem Dramatycznym w Koszalinie, Teatrem Polskiego Radia, a we współpracy z Instytucją Kultury Katowice Miasto Ogrodów zrealizowała monodramy według sztuk swojego autorstwa – „Karin Stanek” (2013) i „Rajcula warzy” (2014). Jest stypendystką Programu Stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska”, Stypendium Marszałka Województwa Śląskiego i Prezydenta Miasta Koszalin. Jej spektakle pokazywano i nagradzano na licznych festiwalach, m.in. na Festiwalu Sztuki Reżyserskiej „Interpretacje” w Katowicach, Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Jednego Aktora we Wrocławiu, Festiwalu „Nówka Sztuka” w Warszawie, Konfrontacjach Młodych „m-teatr” w Koszalinie, Ogólnopolskim Przeglądzie Monodramów Współczesnych w Warszawie, Festiwalu Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość Przedstawiona” w Zabrzu oraz na Wałbrzyskich Fanaberiach Teatralnych. Jest laureatką m.in. nagrody Talantona przyznawanego przez Teatr Polskiego Radia oraz nagrody Marszałka Województwa Śląskiego dla młodych twórców. Spektakl „Ferdydurke” z Teatru Powszechnego w Radomiu zdobył aktorską nagrodę zespołową na XIII. Międzynarodowym Festiwalu Gombrowiczowskim, był także zakwalifikowany do ścisłego finału IV. Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa” oraz został uhonorowany nagrodą za reżyserię na 44. Opolskich Konfrontacjach Teatralnych „Klasyka żywa”.