Festiwal Dwa Teatry

Komedianci, czyli Konrad nie żyje


Bronisław Wildstein
KOMEDIANCI, CZYLI KONRAD NIE ŻYJE

Reżyseria: Andrzej Mastalerz
Zdjęcia: Arkadiusz Tomik
Scenografia: Marek Chowaniec
Kostiumy: Joanna Walisiak
Opracowanie muzyczne: Małgorzata Małaszko-Stasiewicz
Montaż: Paweł Wróbel, Anna Krubska

Czas: 87’ Premiera TVP Kultura 20.09.2022

Obsada: Andrzej Mastalerz (Kaliban), Dariusz Kowalski (Tynkulo), Mariusz Ostrowski (Stefano), Aleksandra Batko (Miranda), Agnieszka Skrzypczak (Albertynka), Janusz R. Nowicki (Prospero), Sebastian Konrad (Ariel), Kacper Matula (Spodek), Jakub Zając (Ferdynand), Łukasz Lewandowski (Cezary Maska), Piotr Seweryński (Konrad), Marcin Kwaśny (Laki Blus), Krzysztof Wach (Genimed), Justyna Litwiec (Młoda aktorka 1), Klaudia Janas (Młoda aktorka 2), Bogumiła Trzeciakowska (Młoda aktorka 3), Mikołaj Trynda (Młody aktor 1), Karol Lelek Trynda (Młody aktor 2).

Akcja sztuki Bronisława Wildsteina „Komedianci, czyli Konrad nie żyje”, rozgrywa się we współczesnym teatrze. Bohaterami są aktorzy, którzy po przymusowej dymisji dyrektora, przejmują władzę. Rządzi Rada, na czele której staje Kaliban. Zbieżność imienia bohatera, tak jak i innych postaci występujących w tej komedii (Prospero, Trynkulo, Stefano, Miranda, Albertynka…) nie jest przypadkowa. Imiona jak role przylgnęły do postaci i determinują ich postępowanie.

„Czy możemy kreować rzeczywistość pozbawiając się pamięci? Odcinając się od swoich korzeni, wyrzekając tradycji? Czy „żywioł karnawału, który ogarnia wszystko”, jest jedyną drogą, którą ma podążać współczesna kultura? Czy brak zasad, może prowadzić do czegoś innego niż katastrofa? To tylko niektóre z pytań jakie stawiają przed widzem twórcy przedstawienia” – Andrzej Mastalerz.

ANDRZEJ MASTALERZ – aktor teatralny, filmowy, telewizyjny. W 1990 roku ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną im. L. Solskiego w Krakowie – Wydział Zamiejscowy we Wrocławiu. Tuż po studiach zaangażował się do Teatru im. S. Jaracza w Łodzi, w którym pracował do 2001 roku. W latach 1998–2008 występował na deskach Teatru Studio w Warszawie, od 2012 do 2015 był związany ze stołecznym Teatrem Powszechnym, a w latach 2016–2018 grał w Teatrze Polskim w Warszawie. Ma na koncie prawie 200 ról teatralnych i filmowych. Niezwykle ważny rozdział jego kariery stanowią kreacje stworzone w Teatrze Telewizji, w którym zadebiutował w 1988 roku rolą Koli w spektaklu „Zanim się przerwie srebrny sznur” A. Kazancewa w reż. A. Sapiji. W archiwum telewizyjnym znajduje się ponad 50 spektakli z jego udziałem. W 2022 roku na antenie TVP Kultura zadebiutował też jako reżyser spektaklem „Komedianci” B. Wildsteina. Za swoje role otrzymał wiele nagród m.in. na XXXVI Kaliskich Spotkaniach Teatralnych – w 1996 roku za rolę Antosia w „Zbrodni z premedytacją” W. Gombrowicza w reż. Z. Brzozy, w 2012 za najlepszą rolę męską w „Nieskończonej historii” A. Pałygi w reż. P. Cieplaka w XVIII. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej, za rolę Tadka w „Porwać się na życie” R. Urbańskiego w reż. M. Szcześniaka podczas II. edycji festiwalu „Teatroteka Fest” w 2018 roku, za rolę Dimki w „Innym świecie” G. Herlinga-Grudzińskiego w reż. I. Gorzkowskiego na Festiwalu Dwa Teatry – Zamość 2021. W ubiegłym roku za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Polskiego Radia i Teatrze Telewizji Polskiej uhonorowany został Wielką Nagrodą XXI Festiwalu „Dwa Teatry – Zamość 2022”.