Festiwal Dwa Teatry

Konrad Wallenrod


Adam Mickiewicz
KONRAD WALLENROD

Adaptacja i reżyseria: Jerzy Machowski
Zdjęcia: Wojciech Suleżycki
Scenografia i kostiumy: Aleksandra Reda i Klaudia Klimka
Muzyka: Ignacy Zalewski
Choreografia: Jacek Przybyłowicz
Montaż: Jakub Motylewski
Czas: 66’
Premiera TVP1 12.12.2022

Obsada: Karol Pocheć (Konrad Wallenrod), Marta Żmuda-Trzebiatowska (Aldona), Marek Barbasiewicz (Halban), Dariusz Biskupski (Kiejstut), Edyta Januszewska i Alicja Karluk (Siostry Aldony), Lech Mackiewicz (Arcykomtur), Krzysztof Wakuliński (Komtur Królewiecki), Szymon Kuśmider (Komtur Chełmiński), Paweł Szczęsny (Komtur Elbląski), Szymon Rząca (Komtur Dzierzgoński), Krzysztof Szczepaniak (Witold) i inni.

Premiera „Konrada Wallenroda” Adama Mickiewicza w reżyserii Jerzego Machowskiego zamknęła obchody Roku Romantyzmu Polskiego w Teatrze Telewizji. To adaptacja powieści poetyckiej, która powstała specjalnie dla telewizyjnej sceny.

Inscenizacja nawiązuje do formy średniowiecznej opowieści rycerskiej i została w całości przygotowana w przestrzeniach studyjnych, w umownej scenografii. Sięganie do odległych czasów jako źródła inspiracji miało na celu zbudowanie autonomicznego, teatralnego świata. Historia, przez którą prowadzi widzów Halban, balansuje pomiędzy kameralną opowieścią o relacji Konrada i Aldony a monumentalną historią wojny krzyżacko-litewskiej.

– Moja adaptacja zachowa walory dzieła Mickiewicza – będzie to spektakl z kluczem i wskazówka dla świata, jak walczyć ze współczesnym złem, które, jak pokazują najnowsze wydarzenia w Ukrainie, lokalizuje się mniej więcej tam, gdzie w czasach Mickiewicza. Spektakl więc sprawi, że widzowie w Krzyżakach zobaczą Rosjan, a w Litwinach – Ukraińców. Średniowieczny romans rycerski odbiorą jako wciąż aktualną historię. Będzie to zatem gorzka opowieść o tym, że nie sposób „zła dobrem zwyciężyć”, że są sytuacje, w jakich jedyną odpowiedzią na przemoc i gwałt jest podstęp i zdrada – wskazywał Jerzy Machowski.

JERZY MACHOWSKI – reżyser teatralny i radiowy. W 2019 roku ukończył reżyserię na Wydziale Lalkarskim Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie (filia we Wrocławiu). Pracował m.in. z Teatrem Wielkim w Łodzi, Teatrem Miejskim w Gliwicach i Nowym Teatrem im. Witkacego w Słupsku.

Ważną częścią jego kariery jest praca w Teatrze Polskiego Radia i w Teatrze Telewizji, gdzie chętnie sięga po repertuar romantyczny. Za debiutancki spektakl radiowy oparty na powieści poetyckiej A. Mickiewicza „Grażyna” został wyróżniony nagrodą Don Kichota (2018).