Festiwal Dwa Teatry

Kopciuszek


Tomasz Cyz
KOPCIUSZEK

Reżyseria: Tomasz Cyz
Zdjęcia: Joanna Kakitek
Scenografia i kostiumy: Karolina Łucja Bramowicz
Muzyka: Aleksander Dębicz
Choreografia: Weronika Bartold
Montaż: Maciej Szydłowski
Czas: 41’
Premiera TVP ABC 25.12.2022

Obsada: Weronika Humaj (Kopciuszek), Piotr Napierała (Książę), Maja Szopa, Emma Giegżno (Siostry Kopciuszka), Agnieszka Wosińska (Macocha), Adam Woronowicz (Tata Kopciuszka), Magdalena Zawadzka (Pani Maria), Adam Biedrzycki (Ochmistrz), Sławomir Głazek (Król), Agnieszka Czekańska (Królowa), Weronika Bartold (Szofer, Fotograf), Bogna Cyz (Klawesynistka).

„Kopciuszek” to tytuł znanej na całym świecie baśni o dziewczynie, której los odmienia się dzięki czarom wróżki. Najstarszy znany tekst, który realizuje typowy dla „Kopciuszka” schemat fabularny, powstał w połowie IX wieku w Chinach. Baśń Charles'a Perraulta z 1697 roku wprowadza wiele elementów, które do dzisiaj kojarzone są z wątkiem „Kopciuszka”, przede wszystkim motyw pantofelka. Inna wersja baśni, opracowana przez Wilhelma i Jacoba Grimmów, ukazała się w 1857 roku.

Tomasz Cyz opracował specjalnie dla Telewizji Polskiej nową wersję opowieści o samotnej dziewczynie, źle traktowanej przez Macochę i jej córki, która dzięki nadprzyrodzonej mocy malarki-czarodziejki pojawia się na balu i tam zwraca uwagę Księcia. Wspólny taniec, spacery, rozmowy powodują, że oboje zakochują się w sobie i nagle odmienia się ich dotychczasowy świat.

„Moja adaptacja skupia się na emocjach i przeżyciach Kopciuszka – nie piękności w stylu lalki Barbie, lecz zwyczajnej, normalnej dziewczyny, w której zakochuje się Książę, bo dostrzega w niej naturalność, dobroć i wewnętrzne piękno” – Tomasz Cyz.

TOMASZ CYZ – reżyser i autor przedstawień operowych oraz teatralnych, eseista. Absolwent Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie, współpracował m.in. z Teatrem Dramatycznym w Warszawie, Teatrem im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, Teatrem Wielkim w Łodzi i Teatrem Wielkim Operą Narodową w Warszawie, gdzie w latach 2005-2006 pełnił funkcję dramaturga. Doceniany jako publicysta współpracujący m.in. z „Zeszytami Literackimi”, „Dwutygodnikiem” (jako redaktor naczelny w latach 2009-2013), „Ruchem Muzycznym” (jako redaktor naczelny w latach 2013-2019), „Tygodnikiem Powszechnym”.

W 2018 roku w ramach projektu Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych „Teatroteka” wyreżyserował spektakl „Holzwege” (na podstawie tekstu M. Sokołowskiej), a w 2019 roku widzowie Teatru Telewizji mogli obejrzeć jego „Clarrissimę” (J. Bargielska).