Festiwal Dwa Teatry

Kordian


Juliusz Słowacki
KORDIAN

Opracowanie tekstu i scenariusz telewizyjny: Zbigniew Lesień, Krzysztof Kopka
Reżyseria: Zbigniew Lesień
Zdjęcia: Waldemar Szmidt
Scenografia: Tomasz Bartczak
Kostiumy: Elżbieta Terlikowska
Muzyka: Tadeusz Woźniak
Montaż: Aleksander Stefański, Beata Barciś
Czas: 72’
Premiera TVP1 14.11.2022

Obsada: Filip Kosior (Kordian), Maciej Tomaszewski (Car), Cezary Pazura (Wielki Książę), Zdzisław Wardejn (Ksiądz), Krzysztof Wakuliński (Doktor), Stanisław Brudny (Grzegorz), Leszek Teleszyński (Prezes), Zbigniew Lesień (Papież), Daniel Olbrychski (Nieznajomy), Rafał Gąsowski (X), Monika Buchowiec (Laura), Anna Karczmarczyk (Wioletta), Hubert Zduniak (Szyldwach), Mariusz Kiljan (Dozorca), Igor Kowalik (Oficer), Adam Hutyra (Kuruta), Łucja Żarnecka (Kobieta z ludu), Zbigniew Antosiewicz (Mężczyzna z ludu), Maciej Kaczor (Spiskowiec I), Łukasz Rochna (Spiskowiec II), Marcin Rogoziński (Starzec), Sebastian Słomiński (Wariat I), Wojciech Ziemiański (Wariat II), Tomasz Tracz (Śpiewak) i inni.

Realizacja telewizyjna „Kordiana” Juliusza Słowackiego została przygotowana z okazji Roku Romantyzmu Polskiego, jakim został ustanowiony 2022 rok.

Inscenizacja w reżyserii Zbigniewa Lesienia stanowi próbę zrozumienia bohatera romantycznego zmagającego się z wrogim światem. Całość zaczyna się od tragicznej sceny egzekucji, a potem prowadzi widza przez niemal kryminalne dochodzenie, mające przynieść odpowiedź na pytanie – co doprowadziło Kordiana na Plac Marsowy? Śledzimy jego nastoletnie niepokoje i miłostki, europejskie podróże, pobyt w szwajcarskiej klinice psychiatrycznej, wreszcie jego działalność spiskową. Z coraz większą pewnością dochodzimy do wniosku, że przyczyną niepowodzenia Kordiana był jego skrajny indywidualizm, jego – jakże romantyczne – wyobcowanie ze wspólnoty, również tej najszerszej jaką stanowi naród.

„Mój pomysł inscenizacyjny polega na «odwróceniu narracji» - opowiedzenie dramatu jako «film dziejący się w głowie» umierającego Kordiana po salwie plutonu egzekucyjnego. «Ufilmowienie» tego dzieła, realizowanego w naturalnych wnętrzach i plenerach, spowoduje, że ten trudny dramat napisany wierszem w 1833 roku stanie się zrozumiały dla dzisiejszego widza” – Zbigniew Lesień.

ZBIGNIEW LESIEŃ – aktor teatralny, telewizyjny i filmowy, reżyser. W 1970 roku ukończył studia na Wydziale Aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. L. Schillera w Łodzi. Pracował w Teatrze im. W. Bogusławskiego w Kaliszu (w latach 1970–1973 i 1991–1994 jako dyrektor naczelny i artystyczny), występował także w Teatrze Współczesnym im. E. Wiercińskiego, Teatrze Polskim i Teatrze Rozrywki we Wrocławiu.

Z Teatrem Telewizji związany jest od ponad pięćdziesięciu lat. Na telewizyjnej scenie zagrał w ponad trzydziestu sztukach, współpracując z takimi reżyserami jak Izabella Cywińska, Maciej Prus, Waldemar Krzystek. Jako reżyser Teatru Telewizji debiutował w 2019 roku przedstawieniem „Czapa, czyli śmierć na raty” według dramatu J. Krasińskiego.