Festiwal Dwa Teatry

Sen nocy letniej


William Shakespeare
SEN NOCY LETNIEJ

Scenariusz telewizyjny i reżyseria: Wojciech Adamczyk 
Zdjęcia: Łukasz Łasica
Scenografia: Katarzyna Adamczyk
Kostiumy: Maria Balcerek
Muzyka: Piotr Salaber
Montaż: Marek Król

Czas: 70’
Premiera TVP1 03.04.2023

Obsada: Modest Ruciński (Tezeusz), Katarzyna Kołeczek (Hippolita), Sławomir Holland (Filostrates), Sławomir Grzymkowski (Egeusz), Paweł Brzeszcz (Lysander), Maja Kowalska (Hermia), Jan Kwapisiewicz (Demetriusz), Natalia Gadomska (Helena), Robert Jarociński (Oberon), Beata Fido (Tytania), Lidia Sadowa (Puck), Marcel Opaliński (Kwiat Groszku), Jakub Dąbrowski (Pajęczyna), Aleksander Kaleta (Ćma), Maciej Kosiacki (Ziarno Gorczycy), Patrycja Kaszyńska (Elfica) i inni.

Ponadczasowa komedia grana w teatrach na całym świecie od ponad czterystu lat opowiada o sile miłości, która przynosi zarówno szczęście, jak i cierpienie, a także napędza bohaterów do buntu przeciwko zastanym, ograniczającym zasadom. Utwór przedstawia losy czworga kochanków, którzy nie mogąc związać się z umiłowanymi osobami, uciekają do lasu – symbolicznego świata wolności. Las ateński wypełniony jest magią, zdolną kierować ludzkimi emocjami i wpływać w ten sposób na bieg wydarzeń.

Spektakl utrzymany jest w konwencji baśni fantastycznej, z wykorzystaniem współczesnego języka teatru i telewizji. Świat, który, jak mówi reżyser, „dorośli tak źle urządzili, że młodzi nie mogą związać się z osobami, które kochają” zbudowany został na zasadzie umowności.

„Uniwersalny problem «urządzenia świata», w którym człowiek nie może podążać za swoimi namiętnościami spowoduje, że szekspirowska opowieść stanie się interesująca dla współczesnego widza” – Wojciech Adamczyk.

WOJCIECH ADAMCZYK – reżyser teatralny i telewizyjny, aktor, profesor sztuk teatralnych i filmowych. W 1982 roku ukończył studia na Wydziale Aktorskim Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, a w 1987 roku na Wydziale Reżyserii tej samej uczelni. Jako aktor występował na deskach Teatru Popularnego w Warszawie, a w charakterze reżysera pracował m.in. w Teatrze im. J. Szaniawskiego w Płocku, Teatrze Polskim we Wrocławiu i Teatrze Ateneum w Warszawie. Ma na koncie ponad czterdzieści spektakli w teatrach dramatycznych i muzycznych. Od 1987 roku związany z Teatrem Telewizji, gdzie wyreżyserował kilkanaście tytułów, sztuk klasycznych i współczesnych, m.in. „Zbrodnię z premetydacją” W. Gombrowicza (1991), „Świerszcza za kominem” Ch. Dickensa (1995), „Ludzi i anioły” W. Szenderowicza (2016) oraz „Balladynę” J. Słowackiego (2021).