Festiwal Dwa Teatry

Zaklęte rewiry


Henryk Worcell
ZAKLĘTE REWIRY

Adaptacja tekstu i reżyseria: Adam Sajnuk
Zdjęcia: Marek Bik
Scenografia i kostiumy: Katarzyna Adamczyk
Muzyka: Igor Spolski, Michał Lamża
Choreografia: Jarosław Staniek
Montaż: Piotr Waldemar Zajączkowski
Czas: 83’
Premiera teatralna: 11.09.2011, Teatr WarSawa
Premiera TVP1 09.01.2023

Obsada: Agata Piotrowska-Mastalerz (Michalina), Mateusz Banasiuk (Romek), Mariusz Drężek (Fornalski), Mateusz Znaniecki (Heniek), Sebastian Cybulski (Adaś), Marek Kossakowski (Taras), Jakub Snochowski (Jędrek), Bartosz Adamczyk (Synaj), Maciej Skuratowicz (Albin), Jerzy Połoński (Ugor), Stanisław Banasiuk (Rotmistrz, Żyd, Baron, Mecenas, Senator, Aktor) oraz instrumentaliści: Michał Lamża, Piotr Aleksandrowicz, Wojciech Gumiński, Andrzej Kwiatkowski.

Spektakl opowiada historię wiejskiego chłopaka, który zatrudnia się jako pomywacz w hotelu „Pacyfik”. Akcja rozgrywa się w latach 30. XX wieku. Młody chłopak wspina się po szczeblach kelnerskiej kariery. Restauracja, w której pracuje, staje się symbolem zamkniętego świata, rządzonego bezwzględnymi zasadami walki o pozycję i przetrwanie.

Tekst Worcella, na podstawie którego powstał scenariusz, nigdy wcześniej nie był wystawiany na scenie. Inscenizacja opiera się na realistycznej fabule i błyskotliwych dialogach, a formą nawiązuje do performance’u. Przedstawiony świat i wydarzenia pozostają aktualne także w kontekście współczesnej rzeczywistości, w której również ważne są hierarchiczne struktury.

„Widzowie stają się tu nie tylko obserwatorami, czy wręcz podglądaczami, nie tylko sędziami, ale wręcz inspiratorami konfliktu. Zmuszam w ten sposób odbiorców do refleksji i oceny, daleko wykraczającej poza ramy zwykłego odbierania treści i emocji w teatrze” – Adam Sajnuk.

ADAM SAJNUK – aktor, reżyser, scenarzysta, współzałożyciel Teatru Konsekwentnego, dyrektor Teatru WARSawy. Z wykształcenia jest filmoznawcą, ale poświęcił się pasji teatralnej. Za przestawienie „Kompleks Portnoya” na motywach powieści Ph. Rotha zrealizowane w Teatrze Konsekwentnym otrzymał wraz z Magdaleną Popławską nagrodę Feliksa Warszawskiego za najlepszą reżyserię sezonu 2009/2010. Wyreżyserował kilkadziesiąt spektakli, także poza deskami WARSawy. Współpracuje ze scenami stołecznymi, m.in. z Teatrem Polonia, Och-Teatrem, Teatrem Syrena i Teatrem Ateneum.

W 2015 roku wyreżyserował dramat S. Bogacza „Zakład doświadczalny Solidarność” w ramach projektu Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych „Teatroteka”. W Teatrze Telewizji zrealizował także spektakl „Duet czyli recepta na miłość” M. Wołłejko (2020) i „Akompaniatora” A. Burzyńskiej (2022).