Festiwal Dwa Teatry

Znowu „Łut szczęścia”


Janusz Jaxa
ZNOWU „ŁUT SZCZĘŚCIA”

Scenariusz telewizyjny i reżyseria: Małgorzata Kosturkiewicz
Realizacja telewizyjna: Krzysztof Ligęzowski
Scenografia: Wojciech Stefaniak
Kostiumy: Agata Wirtek
Muzyka: Orkiestra Ludwika Sarskiego
Czas: 70’
Premiera w TVP1 – 27.11.2023 r. (na żywo)

Obsada: Przemysław Stippa (Frank Venture), Aleksandra Justa (Gloria Butt), Józef Pawłowski (William Gray), Weronika Humaj (Mary White), Dawid Dziarkowski (Harry Black).

Janusz Jaxa (Lech Pijanowski), po sukcesie realizacji telewizyjnej komedii sensacyjnej „Łut szczęścia”, w 1960 r. napisał kolejny utwór kryminalny – kontynuację niezwykłych losów prywatnego detektywa – „Znowu »Łut szczęścia«”.

Rzecz dzieje się w Londynie w latach 60. ubiegłego wieku. „Łut szczęścia” to nazwa biura, które prowadzi ekscentryczny detektyw Frank Venture. Pewnego dnia zgłasza się do niego Mary White z prośbą o pomoc w odnalezieniu rodzinnych pereł, które zniknęły z jej pokoju wynajmowanego od pani Glorii Butt. Frank decyduje się przyjąć zlecenie pomimo tego, że panna Mary nie ma pieniędzy nawet na opłacenie zaliczki. Detektyw prowadzi śledztwo w posiadłości Glorii Butt i przy okazji odkrywa sekrety wszystkich jej lokatorów. Kto skradł drogocenne perły i co jeszcze ukrywają bohaterowie?

„To, co mnie zainteresowało w tekście Janusza Jaxy, to ciekawa intryga wywołująca emocje, wyraziste postaci, ale też zawarte w nim elementy farsowe. Chciałabym, aby ta stylowa opowieść sensacyjna nie tylko była powrotem do estetyki przedstawień kultowej już serii telewizyjnego Teatru Sensacji „Kobra”, ale również rozbawiła dzisiejszego widza” – Małgorzata Kosturkiewicz.

Małgorzata Kosturkiewicz – scenarzystka, reżyserka, producentka i realizatorka telewizyjna. Absolwentka Wiedzy o Teatrze warszawskiej Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza. Związana z Telewizją Polską od niemal 30 lat.

W 1998 r. wraz z Joanną Rechnio zrealizowała film dokumentalny o Władysławie Broniewskim pt. „Temu światu ja się nie poddam”. W pierwszych latach XXI w. współtworzyła magazyny muzyczne, m.in. „Czarna owca” i „Kogutto”.

Ma na koncie również realizację i reżyserię spektakli plenerowych dla dzieci, widowisk, festiwali, gal i koncertów. Autorka i reżyserka formatów telewizyjnych, m.in. „Pół godziny teatru” (1996-1997, realizatorka), „Pod Jedynką” (2004, reżyserka), „Trochę kultury” (2003-2004, realizatorka), „Regał” (2006-2007, reżyserka), także „Pociąg do kultury” (2005-2006, scenarzystka i realizatorka) i „Szkoda gadać” (2007-2009, realizatorka).

„Znowu »Łut szczęścia«” Janusza Jaxy to jej debiut w Teatrze Telewizji.