Festiwal Dwa Teatry

W maju się nie umiera


Piotr Rowicki
W MAJU SIĘ NIE UMIERA

Reżyseria: Anna Gryszkówna
Realizacja telewizyjna: Waldemar Stroński
Scenografia i kostiumy: Alicja Patyniak-Rogozińska
Muzyka: Michał Lamża
Montaż: Grzegorz Rybak
Konsultacja merytoryczna: Cezary Łazarewicz
Czas: 80’
Premiera teatralna: Dom Spotkań z Historią w Warszawie, 15.05.2023 r.
Premiera w TVP Kultura – 21.05.2024 r.

Obsada: Agnieszka Przepiórska (Barbara Sadowska).

Spektakl portretuje Barbarę Sadowską – poetkę, antykomunistyczną działaczkę. W maju 1983 r. Milicja Obywatelska zatrzymała i pobiła jej syna, niespełna dziewiętnastoletniego Grzegorza Przemyka, który z powodu odniesionych ciosów zmarł. Sztuka jest opowieścią matki o żałobie, a przede wszystkim o miłości, która pozwala przetrwać najtrudniejsze momenty. To także historia o pragnieniu sprawiedliwości i walce o nią wbrew systemowym przeciwnościom, a także o marzeniach i ideałach młodości, które nie zawsze udaje się zrealizować. Agnieszka Przepiórska za rolę Barbary Sadowskiej otrzymała Nagrodę im. A. Zelwerowicza dla najlepszej aktorski w sezonie 2022/2023.

Anna Gryszkówna – aktorka, reżyserka. Jest absolwentką Wydziału Aktorskiego oraz Wydziału Reżyserii warszawskiej Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza (2002). Od 2004 r. pracuje w zespole Teatru Narodowego, w którym grała w przedstawieniach m.in. Jerzego Grzegorzewskiego, Jerzego Jarockiego, Jana Englerta, Piotra Cieplaka, Macieja Prusa.

Karierę reżyserską zaczęła spektaklem „Przesilenie” na podstawie dramatu D. Greiga i G. McIntyre’a z roku 2016; była to koprodukcja Teatru Nowego im. T. Łomnickiego w Poznaniu i Teatru Miejskiego w Lesznie. Do ostatnich realizacji reżyserki należą m.in. monodramy Agnieszki Przepiórskiej: „Ginczanka. Sposób na prostotę życia” na podstawie tekstu P. Rowickiego (Teatr Łaźnia Nowa w Krakowie, rok 2020), „Simona K. Wołająca na puszczy” także wg tekstu P. Rowickiego (Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie, 2020) oraz „Śnieg” S. Przybyszewskiego (Teatr Narodowy w Warszawie, 2021). „W maju się nie umiera” to jej reżyserski debiut w Teatrze Telewizji.