Festiwal Dwa Teatry

Skiz


Gabriela Zapolska
SKIZ

Scenariusz telewizyjny i reżyseria: Wojciech Adamczyk
Realizacja telewizyjna: Marek Bik
Scenografia i kostiumy: Katarzyna Adamczyk
Muzyka: Piotr Salaber
Czas: 84’
Premiera w TVP1 – 11.12.2023 r. (na żywo)

Obsada: Anna Grycewicz (Lulu), Sławomir Grzymkowski (Tolo), Maja Kowalska (Muszka), Paweł Brzeszcz (Wituś), Bartosz Adamczyk (Lokaj).

Skiz to najwyższa karta atutowa w tarocie, znana także jako joker; służy do zastąpienia dowolnej innej karty. To także tytuł trzyaktowej sztuki napisanej przez Gabrielę Zapolską w 1909 r. Utwór opowiada o spotkaniu dwóch par – Muszki i Witusia, małżeństwa z dwuletnim stażem, oraz Lulu i Tola, małżeństwa od wielu lat.

Podczas wspólnego pobytu w majątku Witusiów bohaterowie prowadzą między sobą niebezpieczną miłosną grę. Stawką w niej jest szczęście małżeńskie i poczucie bezpieczeństwa, a także wolność w wyrażaniu siebie i umiejętność budowania relacji.

Świetnie skonstruowane postaci i błyskotliwa refleksja dotycząca związku miłosnego sprawiają, że utwór nadal inspiruje twórców i cieszy się powodzeniem wśród publiczności.

„Chociaż w sztuce Zapolskiej jest wiele momentów zabawnych, to nazwałbym ją jednak komediodramatem. Pod powierzchnią zdarzeń wywołujących uśmiech jest wiele spostrzeżeń dotyczących konsekwencji niewłaściwego wychowania, uniemożliwiającego swobodną ekspresję uczuciową, a także uwag na temat rezygnacji z własnego ja, z partnerskiej relacji na rzecz cementowania związku” – Wojciech Adamczyk.

Wojciech Adamczyk – reżyser teatralny i telewizyjny, aktor, profesor sztuk teatralnych i filmowych. W 1982 r. ukończył studia na Wydziale Aktorskim Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie, a w 1987 r. na Wydziale Reżyserii tej samej uczelni. Jako aktor występował na deskach Teatru Popularnego w Warszawie, a w charakterze reżysera pracował m.in. w Teatrze im. J. Szaniawskiego w Płocku, Teatrze Polskim we Wrocławiu i Teatrze Ateneum w Warszawie. Ma na koncie ponad czterdzieści spektakli w teatrach dramatycznych i muzycznych.

Od 1987 r. związany jest z Teatrem Telewizji, w którym wyreżyserował kilkanaście tytułów, m.in. „Zbrodnię z premedytacją” W. Gombrowicza (1992), „Świerszcza za kominem” Ch. Dickensa (1995), „Ludzi i anioły” W. Szenderowicza (2016), „Balladynę” J. Słowackiego (2021), „Rewolwer” A. Fredry (2022) oraz „Sen nocy letniej” W. Shakespeare’a (2023).