Festiwal Dwa Teatry

Praski Reytan


Piotr Zaremba
PRASKI REYTAN

Reżyseria: Tomasz Drozdowicz
Zdjęcia: Krzysztof Gromek
Scenografia: Klaudia Solarz
Kostiumy: Izabela Stonias, Natalia Wyborska
Muzyka: Grzegorz Domański, Mateusz Kowalski, Łukasz Owczynnikow, Patryk Walczak
Wokalistka: Karolina Czarnecka
Montaż: Katarzyna Drozdowicz
Czas: 78’
Premiera w TVP Kultura – 11.09.2023 r.

Obsada: Mikołaj Kubacki (Bolek), Justyna Fabisiak (Agnieszka), Adam Woronowicz (Mikołajczyk), Wojtek Solarz (Korboński), Lidia Sadowa(mama Bolka), Małgorzata Rożniatowska (Dozorczyni), Dorota Nowakowska (Pani Irenka), Maria Ciunelis (ciotka Józka), Krzysztof Szczepaniak (major UB), Łukasz Matecki (strażnik), Sławomir Pacek (nauczyciel Zieliński), Dariusz Kowalski (mecenas Jarosz), Kaja Kozłowska (Wandzia), Konrad Żygadło (Strusiński), Wojciech Wereśniak (Korn), Mariusz Urbaniec, Maciej Tomaszewski (Artur), Filip Orliński (Józek), Paweł Brzeszcz (Janek), Adam Szustak (ZWM-owiec).

Dramat Piotra Zaremby został osnuty wokół wydarzeń związanych ze sfałszowaniem wyników referendum w czerwcu 1946 r. oraz wyników wyborów parlamentarnych w styczniu 1947 r. Historia stanowi tło do przedstawienia losów Bolka Chmielarza, którego pierwowzorem jest Bolesław Chmielewski. Najważniejsze wydarzenia ogniskują się w drugiej połowie lat 40. Główni bohaterowie – zarówno zwolennicy PSL-u, jak i pracownicy Służby Bezpieczeństwa – to ludzie młodzi, poszukujący własnej drogi. Sztuka jest opowieścią o zniewoleniu człowieka przez system komunistyczny, a także o walce w imię swoich przekonań oraz marzeń.

„Zależało mi na uzyskaniu waloru syntezy i metafory tej opowieści, dla której pozornie sztuczna i umowna scenografia teatralna jest dużo lepszym miejscem niż wnętrza naturalne. Oczywistym wydała nam się również potrzeba mówienia językiem, który będzie atrakcyjny dla ludzi młodych. Stąd pomysł, by przenieść część akcji w rapowane teksty, wykonywane przez kapelę poza studiem, w przestrzeni ulic i podwórek” – Tomasz Drozdowicz.

Tomasz Drozdowicz – reżyser, scenarzysta, producent i montażysta filmowy. Absolwent reżyserii Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Autor filmów reklamowych oraz twórca programów publicystycznych i edukacyjnych dla TVP. W 2007 r. wyreżyserował i wyprodukował rodzinną komedię fantastyczną „Futro”; był to jego debiut kinowy. Autor i producent filmów dokumentalnych, m.in. „Zniewolony teatr. Kresy wschodnie” (2007), „Kolba, na szczęście” (o Krzysztofie Kolbergerze, 2010), „Zupa na puentach” (portret tancerza i choreografa Emila Wesołowskiego, 2012). Za dokument „Koncert na dwoje” (film o wybitnym dyrygencie Jerzym Maksymiuku i jego żonie Ewie) otrzymał nagrodę publiczności podczas 34. Warszawskiego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Warszawie w 2018 r. W roku 2019 wyreżyserował w Teatrze Telewizji spektakl wg tekstu napisanego wspólnie z Beatą Hyczko pt. „Człowiek, który zatrzymał Rosję”.