Festiwal Dwa Teatry

Powiem wam, jak zginął


Joe Alex (Maciej Słomczyński)
POWIEM WAM, JAK ZGINĄŁ

Scenariusz telewizyjny i reżyseria: Marek Bukowski
Zdjęcia: Arkadiusz Tomiak
Scenografia: Wojciech Żogała
Kostiumy: Marta Grudzińska
Charakteryzacja: Ewa Drobiec, Bożena Balcerowska-Grinka, Aneta Mizera
Opracowanie muzyczne: Joanna Fidos
Czas: 86’
Premiera w TVP1 – 13.05.2024 r.

Obsada: Grzegorz Małecki (Joe Alex), Sebastian Stankiewicz (Parker), Roma Gąsiorowska (Sara Drummond), Rafał Gąsowski (Ian Drummond), Weronika Dzierżyńska (Lucy Sparrow), Jan Wieczorkowski (Harold Sparrow), Konrad Żygadło (Filip Davis), Mariusz Jakus (Robert Hastings), Jakub Snochowski (Jones), Klara Bielawka (Kate).

Przedstawienie z cyklu Teatr Sensacji „Kobra”.

Autorem tekstu jest Joe Alex – jeden z najważniejszych scenarzystów Teatru Sensacji „Kobra” w latach 60. i 70. ubiegłego wieku. Pod takim pseudonimem osiem powieści sensacyjnych napisał Maciej Słomczyński – tłumacz wszystkich dzieł Williama Shakespeare’a oraz „Ulissesa” Jamesa Joyce’a. Joe Alex to również postać literacka, główny bohater kryminałów, który – będąc jednocześnie autorem i detektywem – w swoich książkach opisuje własne przygody. Premiera realizacji telewizyjnej „Powiem wam, jak zginął” z lutego 1959 r. w reżyserii Józefa Słotwińskiego nie zachowała się w formie zapisu. Sięgnięcie po ten tytuł po 65 latach pozwoli więc przedstawić go w nowej odsłonie i umożliwi jego odbiór współczesnym telewidzom.

Rzecz dzieje się w starej, rodowej posiadłości Sary i Iana Drummondów w Anglii. Pewnego dnia w ich domu pojawia się Joe Alex. Wspólnie z Benem Parkerem, przyjacielem z czasów wojny, a obecnie inspektorem policyjnym, będą rozwiązywać sprawę tajemniczego morderstwa.

„Akcja spektaklu dzieje się w środowisku sfer wyższych, które są specyficzne pod względem obyczajów, ale też wyglądu oraz pewnego rodzaju zblazowania i manieryczności. Mój pomysł realizacyjny polega nie tylko na fotografowaniu głównego miejsca akcji i aktualnych dialogów przy pomocy kamer głównych, ale też na swego rodzaju podglądaniu. Wierzę, że obserwowanie wszystkich bohaterów w czasie rzeczywistym pozwoli spełnić podstawowy wymóg dobrego kryminału: wszyscy są podejrzani” – Marek Bukowski.

Marek Bukowski – aktor, reżyser, scenarzysta i producent. Absolwent Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Jako reżyser debiutował w 2001 r. Ma na swoim koncie wiele filmów, m.in. takie jak: „Blok.pl” (2001), „Sukces” (2003), „Babilon. Raport o stanie wojennym” (2021), „Marusarz. Tatrzański orzeł” (2021), „Konopacka. Walka o złoto” (2023), „W szachu. Ostatnia rozgrywka” (2023).

Z Teatrem Telewizji związany jest od 1992 r. jako aktor i od 2018 r. jako reżyser. Pracował m.in. z Rolandem Rowińskim, Krzysztofem Langiem, Wojciechem Nowakiem, Filipem Zylberem. Jego reżyserski debiut to przedstawienie „Dołęga-Mostowicz. Kiedy zamykam oczy”, za reżyserię którego uhonorowany został nagrodą na festiwalu „Dwa Teatry – Sopot 2019”. W 2022 r. na festiwalu „Dwa Teatry – Zamość 2022” otrzymał nagrodę za adaptację „Krawca”; spektakl ten otrzymał również nagrodę za zdjęcia i kostiumy.