Festiwal Dwa Teatry

Mord w hurtowni


Marek Domański
MORD W HURTOWNI

Scenariusz telewizyjny i reżyseria: Adam Sajnuk
Realizacja telewizyjna: Marek Bik
Scenografia: Wojciech Stefaniak
Kostiumy: Ewa Krauze
Muzyka: Michał Lamża
Czas: 60’
Premiera w TVP1 – 25.09.2023 r. (na żywo)

Obsada: Mariusz Ostrowski (Kapitan Milicji) Mirosław Konarowski (Dyrektor), Kamilla Baar (Księgowa), Izabella Dąbrowska (Pani Łapka), Wojciech Brzeziński (Magazynier), Agnieszka Bogdan (Sprzątaczka).

Przedstawienie z cyklu Teatr Sensacji „Kobra”.

Historia opowiada o śledztwie prowadzonym przez Kapitana Milicji w hurtowni wielobranżowej, w której doszło do zamordowania jednego z pracowników. Podczas dochodzenia na jaw wychodzą kolejne zaniedbania, oszustwa, łapówkarstwo, nepotyzm i przedkładanie ponad wszystko prywatnego interesu. Spektakl na podstawie sztuki Marka Domańskiego pod tym samym tytułem miał swoją premierę w Teatrze Telewizji w 1967 r.

Inscenizacja nawiązuje do konwencji przedstawień kryminalnych z lat 60., uwypuklając jej warstwę komediową i ukazując postawy biorących w niej udział postaci w krzywym zwierciadle. Całość utrzymana została w umownej, teatralnej estetyce, z elementami pastiszu.

„Nowa odsłona sztuki pozwoli spojrzeć na ten słusznie miniony czas z perspektywy i z należnym dystansem. Nie chcemy oceniać i krytykować, ale może trochę zrozumieć, a czasem przejrzeć się w przedstawionym świecie i bohaterach jak w lustrze” – Adam Sajnuk.

Adam Sajnuk – aktor, reżyser, scenarzysta, współzałożyciel Teatru Konsekwentnego, dyrektor Teatru WARSawy. Mówi o sobie, że jest cudotwórcą teatru, tłumacząc: „Cudotwórstwem w teatrze nazywam doprowadzenie spektaklu do szczęśliwego końca”. Z wykształcenia filmoznawca, poświęcił karierę teatralnej pasji. Za przestawienie „Kompleks Portnoya” wg powieści Ph. Rotha (Teatr Konsekwentny) otrzymał wraz z Magdaleną Popławską nagrodę Feliksa Warszawskiego za najlepszą reżyserię w sezonie 2009/2010. Współpracuje ze scenami stołecznymi, m.in. z Teatrem Polonia, Och-Teatrem, Teatrem Syrena i Teatrem Ateneum.

W 2015 r. wyreżyserował dramat S. Bogacza „Zakład doświadczalny Solidarność” w ramach projektu Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych „Teatroteka”. W Teatrze Telewizji zrealizował wcześniej „Duet, czyli receptę na miłość” M. Wołłejko (2020), „Akompaniatora” A. Burzyńskiej (2022) oraz Zaklęte rewiry H. Worcella (2022).