Festiwal Dwa Teatry

Cudzoziemka


Maria Kuncewiczowa
CUDZOZIEMKA

Dramaturgia: Tomasz Walesiak
Adaptacja: Tomasz Walesiak, Katarzyna Minkowska
Reżyseria: Katarzyna Minkowska
Realizacja telewizyjna: Józef Kowalewski
Muzyka: Wojciech Frycz
Scenografia: Katarzyna Minkowska, Łukasz Mleczak
Kostiumy: Łukasz Mleczak
Choreografia: Aneta Jankowska
Czas: 123’
Premiera w TVP1 – 20.05.2024 r. (na żywo)

Obsada: Alona Szostak (Róża), Michał Sikorski (Władzio, syn), Małgorzata Roszko (Marta, córka) Andrzej Szubski (Adam, mąż), Michał Kaleta (Michał Bądski, dawna miłość), Kornelia Trawkowska (Jadwiga, żona Władzia), Barbara Krasińska (przyjaciółka Adama), Mariusz Adamski (Paweł, mąż Marty).

Spektakl z towarzyszeniem Orkiestry Antraktowej Teatru Polskiego w Poznaniu miał swoją premierę 9.10.2021 r.

Przedstawienie opowiada o trudnych relacjach rodzinnych i portretuje kobietę, której niespełnione ambicje artystyczne, zawiedzione uczucia i despotyczna natura – w połączeniu z ogromną wrażliwością – zaważyły na relacjach z dziećmi i mężem. Ważną rolę pełnią tu także refleksje na temat osobistych doświadczeń autorki i punktów stycznych jej życiorysu ze sposobem, w jaki konstruuje postać głównej bohaterki – Róży. Twórcy zdecydowali się umieścić akcję w bliżej nieokreślonym miejscu i czasie, zachowując jedność przestrzeni. Rzecz dzieje się podczas uroczystości żałobnych związanych ze śmiercią Róży.

„Po pierwszych stronach nie mogłam uwierzyć w to, że ktoś opisuje postać, którą ja doskonale znam ze swojego życia (...). Sposób opisania przez córkę swojej matki jest bardzo empatyczny – ta książka jest niebywale empatyczna; jest podróżą osoby wysoko wrażliwej, czyli samej Kuncewiczowej, przez otaczający ją świat” – Katarzyna Minkowska.

Katarzyna Minkowska – reżyserka i scenografka, absolwentka Wydziału Reżyserii Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie. Jako reżyserka debiutowała w 2020 r. w TR Warszawa spektaklem „Stream”, który został doceniony na Forum Młodej Reżyserii w Krakowie (nagroda ZAIKS-u). Zrealizowała kilkanaście inscenizacji w teatrach całej Polski, docenianych również na przeglądach i festiwalach, m.in. „Pułapka na myszy” A. Christie (2020, Teatr im. W. Horzycy w Toruniu), „Mój rok relaksu i odpoczynku” O. Moshfegh (2022, Teatr Dramatyczny w Warszawie), „Orlando Bloomsbury” V. Woolf (2022, Narodowy Stary Teatr im. H. Modrzejewskiej w Krakowie) i „Kiedy stopnieje śnieg” wg scenariusza przygotowanego wraz z Tomaszem Walesiakiem (2024, Warszawa). Stypendystka programu Młoda Polska 2021 oraz laureatka wyróżnienia Złoty Prolog 2024 przyznawanego przez Radę Fundacji Teatru Myśli Obywatelskiej im. Zygmunta Hubnera. Realizacją Cudzoziemki debiutuje w Teatrze Telewizji.