Festiwal Dwa Teatry

Apetyt na czereśnie


Agnieszka Osiecka
APETYT NA CZEREŚNIE

Scenariusz telewizyjny i reżyseria: Anna Sroka-Hryń
Realizacja telewizyjna: Witold Płuciennik
Scenografia: Katarzyna Sobańska, Marcel Sławiński
Kostiumy: Sabina Czupryńska
Muzyka: Maciej Małecki
Czas: 70’
Premiera w TVP1 – 2.10.2023 r. (na żywo)

Obsada: Katarzyna Dąbrowska, Arkadiusz Brykalski.

Wypełniona piosenkami i tekstami Agnieszki Osieckiej, wzruszająca, a zarazem pełna humoru i trudna opowieść o minionej miłości. Premiera sztuki odbyła się w październiku, który jest miesiącem autorki – Agnieszka Osiecka urodziła się 9 października 1936 r.

Kobieta i Mężczyzna, oboje po rozwodzie, spotykają się w przedziale pociągu i prowadzą liryczno-dramatyczny, przeplatany piosenkami dialog na dwa głosy i dwa fortepiany. Przedstawienie utrzymano w minimalistycznej scenografii, co pozwala skupić uwagę na emocjach i relacji dwojga bohaterów. Wymagający wokalnie i tanecznie spektakl z muzyką Macieja Małeckiego opiera się na prowadzonej w piosenkach rozmowie, w treści której Osiecka potrafiła przekazać nietracące na aktualności refleksje o relacjach damsko-męskich.

„To, czego Kasia z Arkiem dokonują na tej scenie i co się wydarza między nimi – pozwolę sobie powiedzieć – jest najczystszą poezją aktorską. Jest spełnieniem moich marzeń na temat tego, jak aktorzy powinni ze sobą pracować, o czym opowiadać i jakimi środkami, jak powinni być uczciwi, prawdziwi, autentyczni, oddani, kreatywni i profesjonalni” –Anna Sroka-Hryń.

Anna Sroka-Hryń – aktorka, piosenkarka oraz reżyserka i pedagożka. Jest absolwentką Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie. W 2013 r. obroniła tytuł doktora sztuki na tej uczelni, a obecnie na niej wykłada. Występowała w wielu teatrach warszawskich, m.in. w Teatrze Komedia, Teatrze Polonia, Teatrze Studio, Teatrze Ochota oraz na scenie Teatru Muzycznego Roma; także we własnych recitalach. Współpracowała ponadto m.in. z Teatrem im. W. Siemaszkowej w Rzeszowie i Teatrem Rozrywki w Chorzowie.

W Teatrze Telewizji jako aktorka debiutowała rolą Teresy w przedstawieniu „Apollo z Bellac” J. Giraudoux w reżyserii Anny Wieczur z 2022 r., a jako reżyserka – spektaklem „A planety szaleją... (młodzi w hołdzie Korze)” z 2023 r., który w tym samym roku podczas Festiwalu „Dwa Teatry” zdobył nagrodę publiczności.