Festiwal Dwa Teatry

O festiwalu

Święto Teatru Telewizji i Teatru Polskiego Radia „Dwa Teatry-Sopot 2019”

Święto Teatru Telewizji i Teatru Polskiego Radia „Dwa Teatry-Sopot 2019”

W tym roku Wielką Nagrodą Festiwalu za wybitne kreacje w Teatrze Telewizji i Teatrze Polskiego Radia uhonorowani zostaną wyjątkowi artyści: Halina Łabonarska i Jan Englert. W konkursie Teatru Telewizji weźmie udział 28 spektakli Teatru Telewizji oraz 34 słuchowiska Polskiego Radia. 


Dyrektorami artystyczno-programowymi Festiwalu są: Ewa Millies-Lacroix ze strony Telewizji Polskiej i Janusz Kukuła oraz Małgorzata Małaszko-Stasiewicz z Polskiego Radia. Dyrektorem Festiwalu jest Joanna Strzemieczna-Rozen. 

 Rok Gustawa Herlinga-Grudzińskiego zostanie uczczony wydarzeniem „Dwa Teatry czytają Herlinga”. Opowiadania tego wybitnego prozaika przypomną znamienici aktorzy. Nie zabraknie także spotkań z Gwiazdami i wydarzeń związanych z rocznicami Stanisława Wyspiańskiego, Witolda Gombrowicza i Stanisława Ignacego Witkiewicza. Imprezy Festiwalu odbywać się będą w Sopocie, ale także w Gdyni (Gdyńskie Centrum Filmowe) i Gdańsku (Muzeum II Wojny Światowej). 

Gala Festiwalu połączona z wręczeniem Wielkiej Nagrody odbędzie się 27 maja o godzinie 19.00. Nowością tegorocznego Festiwalu będzie między innymi to, że widzowie telewizyjnej Jedynki będą mogli obejrzeć spektakl, który otrzyma tego dnia Grand Prix tuż po zakończeniu Gali o godzinie 21.00 w paśmie Teatru Telewizji, a słuchacze – na antenie radiowej Jedynki, w tym samym czasie, będą mogli wysłuchać utworu nagrodzonego Grand Prix Konkursu radiowego. 

Organizatorami festiwalu są: Telewizja Polska S.A. i Polskie Radio S.A. Natomiast współorganizatorami są: Samorząd Województwa Pomorskiego oraz Miasta Sopot, Gdynia, Gdańsk. Organizatorem wykonawczym i producentem Festiwalu jest Gdański Oddział Telewizji Polskiej. „Dwa Teatry-Sopot 2019” patronatem objęli Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

„Inspekcja” z Grand Prix XVIII Festiwalu „Dwa Teatry – Sopot 2018”!

„Inspekcja” z Grand Prix XVIII Festiwalu „Dwa Teatry – Sopot 2018”!

Jury Festiwalu: Waldemar Krzystek (przewodniczący), Marek Chowaniec, Jacek Kopciński, Michał Kwieciński i Halina Łabonarska zdecydowało o przyznaniu nagrody ufundowanej przez Prezesa Zarządu TVP sześciorgu artystom spektaklu „Inspekcja”. Uhonorowani zostali: za oryginalny tekst dramatyczny Grzegorz Królikiewicz i Jacek Raginis-Królikiewicz, za reżyserię – Jacek Raginis-Królikiewicz, za rolę Zarubina Mariusz Ostrowski, za scenografię Marian Zawaliński, za zdjęcia Adam Bajerski i za muzykę Michał Lorenc.

Wielka Nagroda Festiwalu „Dwa Teatry” Sopot 2018

Wielka Nagroda Festiwalu „Dwa Teatry” Sopot 2018

BARBARA KRAFFTÓWNA w swoim dorobku aktorskim ma kilkadziesiąt ról w spektaklach Teatru Telewizji. Debiutowała w 1958 roku rolą Małgorzaty w „Nowym Don Kiszocie” A. Fredry u Maryny Broniewskiej. Brała udział w inscenizacjach ważnych dramatów polskich i obcych, współpracując przy tym z najwybitniejszymi reżyserami, m. in. z Konradem Swinarskim, Ewą Bonacką, Jerzym Gruzą, Zygmuntem Hübnerem i Januszem Majewskim. Wielką i wyjątkową kreację stworzyła w spektaklu Jerzego Gruzy „Wizyta starszej pani” Friedricha Dürrenmatta grając Klarę Zachanassian.

W sezonie 2017/18, po 20 latach przerwy, wróciła na scenę Teatru Telewizji rolą Markizy w wyreżyserowanej przez Roberta Glińskiego „Biesiadzie u hrabiny Kotłubaj” Witolda Gombrowicza.

W archiwum Polskiego Radia znajduje się ponad 350 nagrań słuchowisk, programów kabaretowych i piosenek wykonywanych przez Barbarę Krafftównę. Aktorka wystąpiła w słuchowisku Teatru Polskiego Radia już w roku 1950, intensywniej zaczęła współpracować z radiową sceną od połowy lat 50. Była m.in. gwiazdą radiowych wersji Kabaretu Starszych Panów.

Barbara Krafftówna jest artystką obdarzoną niezwykle silną osobowością , dysponuje ogromnym bogactwem i różnorodnością środków wyrazu.

Plan projekcji spektakli Teatru Telewizji

Jurorzy XVIII Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej w kategorii spektakli telewizyjnych

Jurorzy XVIII Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej w kategorii spektakli telewizyjnych

HALINA ŁABONARSKA – aktorka teatralna i filmowa. Absolwentka Wydziału Aktorskiego PWSFTViT w Łodzi (1970). Obecnie jest w zespole Teatru Dramatycznego w Warszawie. Pracowała z najwybitniejszymi reżyserami m. in.: Maciejem Prusem, Izabellą Cywińską, Tadeuszem Mincem, Kazimierzem Dejmkiem. Wszechstronność jej talentu potwierdza dorobek teatralny, na który składają się wielkie kreacje, a wśrod nich: Irina w „Trzech siostrach” A. Czechowa (1972), Polly w „Operze za trzy grosze” B. Brechta (1974), Neron w autorskim przedstawieniu Janusza Wiśniewskiego pt. „Quo Vadis słowami Sienkiewicza, Eliota, Audena i innych” (2013), Klara Zachanassian w „Wizycie starszej pani” F. Durrenmatta(2016).

Na dużym ekranie zadebiutowała nagrodzoną Brązowymi Lwami Gdańskimi rolą Anki Malewskiej w „Aktorach prowincjonalnych” Agnieszki Holland (1979), u której zagrała również w filmie „Europa, Europa” (1990).

W Teatrze Telewizji debiutowała w spektaklu „Gody życia” S. Przybyszewskiego w reżyserii Macieja Prusa (1970). Do dziś zagrała w 50 spektaklach telewizyjnych, żeby wymienić tylko ostatnie: „Walizka” M. Sikorskiej-Miszczuk (2013), „Listy z Rosji” A. de Custine (2017).

Jest dwukrotną laureatką sopockiego festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry”: w 2005 roku otrzymała główną nagrodę żeńską za rolę Heleny w „Kluczu” L. Razumowskiej w reż. W. Smarzowskiego, a w 2007 roku nagrodę za rolę Żony w „Norymberdze” W. Tomczyka w reż. Waldemara Krzystka (Grand Prix). W 1979 roku została odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi (1979), a w 2017 przyznano jej Złoty Medal „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis”.

Materiały prasowe

Materiały prasowe

Laureaci XVII Festiwalu „Dwa Teatry”

Laureaci XVII Festiwalu „Dwa Teatry”

Jury Festiwalu: Grażyna Barszczewska (Przewodnicząca), Tomasz Man, Włodek Pawlik, Maciej Pieprzyca, Janusz Wiśniewski zdecydowało o przyznaniu nagrody ufundowanej przez Prezesa Zarządu TVP sześciorgu artystom spektaklu „Posprzątane”. Uhonorowani zostali: za reżyserię – Agnieszka Lipiec-Wróblewska, za rolę Any Wiktoria Gorodeckaja, za rolę Matilde – Dominika Kluźniak, za rolę Virginii - Aleksandra Konieczna i za rolę Lane – Agata Kulesza.

Jury zdecydowało ponadto o przyznaniu nagród następującym twórcom: Wawrzyńcowi Kostrzewskiemu za reżyserię spektaklu „Listy z Rosji”, Janowi Holoubkowi za zdjęcia do spektaklu „Posprzątane”, Agnieszce Zawadowskiej i Krzysztofowi Benedekowi za scenografię do spektaklu „Posprzątane”, Janowi Englertowi za twórczą realizację telewizyjną spektaklu teatralnego „Śluby panieńskie” oraz Beacie Barciś za montaż spektaklu „Posprzątane”. Werdyktem Jury laureatem Nagrody im. Janusza Hajduna za muzykę oryginalną do spektaklu „Totus Tuus” (reż. Paweł Woldan) został Andrzej Krauze. TVP ufundowała ponadto nagrodę za oryginalny polski tekst dramatyczny „Narodziny Fryderyka Demuth”, którą otrzymał Maciej Wojtyszko.