Laureaci XVI Festiwalu „Dwa Teatry - Sopot 2016”
Za najlepszy spektakl telewizyjny uznano „Ich czworo” w reż. Marcina Wrony (fot. PAP)

Jurorzy oceniający spektakle telewizyjne główną nagrodę przyznali zmarłemu reżyserowi Marcinowi Wronie oraz aktorom grającym w spektaklu „Ich czworo”: Małgorzacie Kożuchowskiej, Arturowi Żmijewskiemu, Mai Ostaszewskiej, Agacie Buzek i Mariuszowi Ostrowskiemu. Za scenografię wyróżniono Annę Wunderlich i Agatę Przybył. Natomiast oddzielną nagrodę za montaż tego spektaklu otrzymała Beata Barciś.

Nagrodę w kategorii reżyseria spektaklu teatralnego otrzymał Jan Englert za przedstawienie „Mąż i żona” Aleksandra Fredry. Z kolei nagrodą za reżyserię słuchowiska „Wampir” uhonorowano Igora Gorzkowskiego.

Nagrodę za najlepszą rolę żeńską w słuchowisku Polskiego Radia otrzymała Julia Kijowska grająca w „Von Bingen. Historia prawdziwa”. Najlepsza rola żeńska w spektaklu telewizji przypadła ex aequo Beacie Ścibakównie i Milenie Suszyńskiej występujących w sztuce „Mąż i żona”. Za najlepszego odtwórcę roli męskiej w słuchowisku radiowym uznano Krzysztofa Gosztyłę, który wystąpił w słuchowisku „Hymny” Yunusa Emre. Jeśli chodzi o najlepszą rolę męską w spektaklu telewizyjnym, laury przypadły ex aequo Sławomirowi Orzechowskiemu i Andrzejowi Zielińskiemu występującym w wyreżyserowanym przez Wojciecha Adamczyka przedstawieniu „Ludzie i anioły” rosyjskiego satyryka i scenarzysty Wiktora Szenderowicza.

Po raz pierwszy podczas tegorocznego festiwalu przyznano Nagrody Publiczności. Laury te otrzymały: spektakl telewizyjny „Damy i huzary” Aleksandra Fredry w reż. Krystyny Jandy oraz słuchowisko „Zegarek” Jerzego Szaniawskiego w reżyserii Janusza Kukuły.

Nagrody dla spektakli Teatru Telewizji

Nagroda za oryginalny współczesny polski tekst dramatyczny powędrowała do Zbigniewa Brzozy i Wojtka Zrałka-Kossakowskiego za utwór „Obwód głowy”. Spektakl ten otrzymał również nagrodę honorową im. Krzysztofa Zaleskiego za twórczość odrzucającą stereotypy i łatwe nowinki, umocowaną w pamięci i historii, dotyczącą problemów współczesności.

Operator Witold Adamek został doceniony za zdjęcia do spektakli: „Dom kobiet” w reżyserii Wiesława Saniewskiego, „Ja, Feuerbach” w reżyserii Piotra Fronczewskiego oraz „Mąż i żona” w reżyserii Jana Englerta.

Nagrodę za twórczą realizację telewizyjną spektaklu teatralnego „Tato” w reżyserii Małgorzaty Bogajewskiej otrzymał Dariusz Pawelec. Zaś Bartłomiej Woźniak wyróżniony został nagrodą im. Janusza Hajduna za oryginalną muzykę i opracowanie muzyczne do tego spektaklu.

Jury doceniło też Mateusza Kasprzaka za scenografię do spektaklu „Historyja o chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim” w reżyserii Piotra Tomaszuka.

Przyznano także honorowe wyróżnienia aktorskie. Zdobyli je: Daniela Popławska za rolę w spektaklu „Obwód głowy” oraz Anna Rokita, Adam Szarek i Marcel Wiercichowski, grający w spektaklu „Tato”.

Nagrody dla słuchowisk Polskiego Radia

Słuchowisko „Epitafium”, zgłoszone przez Polskie Radio Olsztyn, otrzymało nagrodę im. Ireny i Tadeusza Byrskich za spektakl wykorzystujący potencjał miejscowego środowiska artystycznego.

Antoni Winch otrzymał nagrodę za oryginalny scenariusz słuchowiska „Zagwazdrane żyćko. Rzecz o zakopiańskiej miłości” w reż. Łukasza Lewandowskiego. Oceniający docenili również grę Angeliki Kurowskiej, która za rolę Jadwigi Janczewskiej otrzymała nagrodę za drugoplanową rolę kobiecą. Nagrodę za drugoplanową role męską otrzymał Eryk Lubos za rolę oficera MO w słuchowisku „Wampir”. Z kolei Darek Błaszczyk otrzymał nagrodę za scenariusz będący adaptacją za „Hymny” według poezji Yunusa Emre.

Nagrodę im. Janusza Hajduna za realizację akustyczną ośmiu słuchowisk zgłoszonych do konkursu, ze szczególnym uwzględnieniem „Wampira” i „Hymnów”, zgłoszonych przez Teatr Polskiego Radia, otrzymał Andrzej Brzoska. Piotr Moss został doceniony za oryginalną muzykę i opracowanie muzyczne słuchowiska „Śmierć w Wenecji” w reżyserii Tomasza Mana.

Nagrodę Honorową im. Krzysztofa Zaleskiego za twórczość odrzucającą stereotypy i łatwe nowinki, umocowaną w pamięci i historii, dotyczącą problemów współczesności otrzymał Janusz Kukuła, reżyser „Zegarka” Jerzego Szaniawskiego.

Honorowa nagroda zespołowa dla producenta słuchowisk przypadła Polskiemu Radio Katowice za prezentację poezji Feliksa Netza, twórcy związanego z Rozgłośnią Regionalną Polskiego Radia w Katowicach.

Nowością w tym roku był konkurs słuchowisk dla dzieci i młodzieży, w którym rywalizowało 10 utworów. Nagrodę otrzymało słuchowisko „Tam, gdzie mieszka cisza”. Jury wyróżniło jego autorkę Aleksandrę Chmielewską, reżyserkę Annę Wieczur-Bluszcz, realizatora akustycznego – Jacka Puchalskiego i ilustratora muzycznego – Piotra Pawlaka.

Pozaregulaminową honorową nagrodę aktorską jury postanowiło przyznać zmarłej niedawno Halinie Skoczyńskiej za rolę Jutty w słuchowisku „Van Bingen”.

Radiowe spektakle oceniało jury w składzie: teatrolog Dorota Buchwald, reżyserka Agnieszka Lipiec-Wróblewska, aktorzy Krzysztof Gordon i Maria Pakulnis oraz pisarz i tłumacz Antoni Libera. W jury oceniającym spektakle TV zasiadali: reżyser Waldemar Krzystek, aktor Olgierd Łukaszewicz, dyrektor Teatru Wybrzeże w Gdańsku Adam Orzechowski, dramatopisarz i scenarzysta Wojciech Tomczyk oraz teatrolog Kalina Zalewska.